Steve Jobs, założyciel i były dyrektor wykonawczy (CEO) amerykańskiej firmy Apple, twórca jej gigantycznego sukcesu, zmarł w środę w wieku 56 lat w Kalifornii. Poniżej przedstawiamy najważniejsze daty z historii jego firmy.
Reklama

1976 - Steve Jobs i Steve Wozniak w garażu w Dolinie Krzemowej tworzą nowy komputerowy obwód drukowany. Latem do sklepów trafia kosztujący 666,66 dolara Apple I, komputer dla hobbystów i inżynierów.

1977 - Natychmiastowy sukces odnosi Apple II, pierwszy komputer domowy wyświetlający kolorową grafikę. Nie jest przeznaczony jedynie dla entuzjastów, lecz został zaprojektowany jako produkt masowy.

1980 - Apple wchodzi na giełdę.

1983 - Debiut Lisy, pierwszego komputera, w którym pojawiają się ikony i foldery, a także kursor kontrolowany przez myszkę. Porażka Lisy przypisywana jest wysokiej cenie, czyli ok. 10 tys. dolarów. Po dwóch latach produkt zostaje wycofany.

1984 - Debiut komputera osobistego Macintosh. Podobnie jak Lisa posiada graficzny interfejs. Jest niedrogi i oferuje wiele innowacji, w tym stację dysków i myszkę. Legendarną reklamę Macintosha wyreżyserowaną przez Ridleya Scotta pokazano na meczu Super Bowl.

1985 - Steve Jobs rezygnuje w następstwie wewnętrznej walki o władzę w firmie. Z Apple odchodzi też Wozniak.

1986 - Szefem Apple zostaje John Sculley. Jobs zakłada firmę informatyczną NeXT i za 10 mln dolarów kupuje Pixar, czyli wytwórnię komputerowych filmów animowanych George'a Lucasa.

1996 - Apple kupuje NeXT za 430 mln dolarów. Chodzi głównie o system operacyjny stworzony przez Jobsa.

1997 - Jobs wraca do Apple jako doradca.

1998 - Apple lansuje biało-niebieskiego iMaca, który charakteryzuje się innowacyjnym wzornictwem. Łatwy do skonfigurowania iMac to komputer i monitor w jednym. Działa na wyobraźnię, podczas gdy ludzie na całym świecie zdają już sobie sprawę z korzyści płynących z internetu i zastanawiają się nad kupnem domowego komputera. Pierwszy komputer, w którym producent odszedł od montowania stacji dyskietek.

1999 - Wprowadzona do obrotu jest przenośna wersja iMaca o nazwie iBook o równie niezwykłym wzornictwie. Od 2006 r. seria laptopów Apple nosi imię MacBook.

2000 - Jobs zostaje dyrektorem wykonawczym (CEO) Apple.

2001 - Do sklepów trafiają iPody - za 399 dolarów. To pierwsze odtwarzacze muzyki z twardym dyskiem, które odnoszą sukces. Pojawiają się też komputery z nowoczesnym systemem operacyjnym OS X, opartym na oprogramowaniu NeXT.

2003 - Apple otwiera sklep muzyczny iTunes, w którym do wyboru jest 200 tys. utworów, każdy za 99 centów. iTunes to wygodny sposób pozyskiwania muzyki w internecie, bez konieczności nielegalnego ściągania. W pierwszym tygodniu sprzedanych zostaje milion piosenek.

2004 - Jobs, który cierpi na rzadką, ale uleczalną, postać raka trzustki przechodzi operację.

2006 - Disney za 7,4 mld dolarów kupuje studio Pixar. Jobs zostaje największym indywidualnym udziałowcem firmy. Większość jego majątku pochodzi z tej transakcji.

2007 - Apple wypuszcza pierwszego smartfona, czyli telefon komórkowy oferujący szereg dodatkowych funkcji, który ochrzczono iPhone. Tłumy ludzi koczują nocą przed sklepami, by jak najszybciej stać się posiadaczami nowego urządzenia.

2008 - Pojawiają się spekulacje na temat choroby Jobsa, ponieważ CEO Apple wyraźnie schudł. We wrześniu podczas imprezy Apple Jobs, powtarzając znany cytat Marka Twaina, mówi: "Pogłoski o mojej śmierci są mocno przesadzone". Wcześniej Bloomberg przypadkowo publikuje, a następnie wycofuje, nekrolog Jobsa.

2009 - Jobs w styczniu idzie na prawie półroczny urlop zdrowotny. Później okazuje się, że w tym czasie przechodzi przeszczep wątroby.

2010 - Apple prezentuje tablet iPad, doprowadzając do powstania nowej kategorii nowoczesnych przenośnych komputerów z ekranem dotykowym. W ciągu dziewięciu miesięcy Apple sprzedaje 15 mln sztuk tego gadżetu.

17 stycznia 2011 - W informacji przesłanej pracownikom Apple, Jobs ogłasza, że idzie na kolejny urlop zdrowotny, nie podając, jak długo będzie on trwał. Dotychczasowy dyrektor operacyjny Tim Cook przejmuje jego codzienne obowiązki. Jednak Jobs mówi, że nadal pozostaje CEO firmy i będzie zaangażowany w najważniejsze decyzje.

2 marca 2011 - Jobs niespodziewanie pojawia się podczas premiery najnowszego iPada.

6 czerwca 2011 - Jobs pojawia się podczas wprowadzenia darmowej usługi gromadzenia danych w internecie, iCloud.

9 sierpnia 2011 - Apple staje się na krótko najbardziej wartościową firmą świata, wyprzedzając koncern naftowy ExxonMobil.

24 sierpnia 2011 - Apple ogłasza, że Jobs rezygnuje ze stanowiska CEO. Firma informuje, że jego następcą zostaje Tim Cook. Jobs ma być prezesem rady nadzorczej.

4 października 2011 - Nowy dyrektor wykonawczy Apple Tim Cook prezentuje na konferencji najnowszy model smartfona iPhone 4S. Media zwracają uwagą na nieobecność Jobsa na tym wydarzeniu.

5 października 2011 - Steve Jobs umiera w wieku 56 lat po walce z nowotworem trzustki.