26 września 2001 roku Paweł Jochym, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, szukał w internecie potrzebnych mu do pracy informacji. Tak trafił na działającą od kilku miesięcy anglojęzyczną Wikipedię, czyli encyklopedię tworzoną przez samych internautów.
Jochymowi pomysł tak bardzo się spodobał, że umieścił w niej pierwsze polskojęzyczne hasło: „reguła Titiusa-Bodego”. Kilka godzin później dołączył do niego lekarz z Częstochowy Krzysztof Jasiutowicz, który wysłał e-mail: „Witaj, jest nas dwóch???”. „Mam nadzieję, że tylko na razie!” – odpowiedział Jochym.
Dziś polskojęzyczną wersję Wikipedii – a ma ona już ponad 831 tysięcy haseł – regularnie tworzy, redaguje oraz kontroluje jej zawartość merytoryczną kilka tysięcy osób.
Pod względem liczby artykułów nasza Wikipedia należy do ścisłej światowej czołówki największych Wikipedii, ustępując jedynie wersji angielskiej, niemieckiej, francuskiej oraz włoskiej.
Wciąż też jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron w polskim internecie. Według badań Megapanelu z ponad 8,5 milionami użytkowników znajduje się w pierwszej dziesiątce popularności wśród wszystkich witryn internetowych.
W internecie działa dziś ponad 250 wersji językowych Wikipedii. Jak się jednak okazuje, ta polskojęzyczna wcale nie jest jedyną tworzoną przez Polaków. Od 2008 roku funkcjonuje także mająca blisko 2 tysiące artykułów Ślunsko Wikipedyjo, czyli encyklopedia śląskojęzyczna, a od 2004 roku z blisko 3 tysiącami haseł Kaszëbskô Wikipedijô – kaszubskojęzyczna..