Biznesmen rozważa współpracę infrastrukturalną z innymi operatorami.
Zgodnie z prawem postępowanie urzędu powinno zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy od wpłynięcia wniosku o przejęcie kontroli, jednak termin ten może ulec wydłużeniu, jeśli istnieje konieczność uzyskania dodatkowych wyjaśnień.
Wniosek spółki Spartan Capital Holdings, należącej do Solorza-Żaka, o przejęcie kontroli nad Polkomtelem, wpłynął do UOKiK 21 lipca.
"UOKiK prowadzi postępowanie i zadaje pytania, staramy się bardzo szybko na nie odpowiadać, tak żeby jak najbardziej skrócić ten czas. Pytań nie jest dużo, sądząc po ich liczbie wydaje mi się, że procedura podjęcia decyzji może się przedłużyć o kilkanaście dni" - powiedział PAP Solorz-Żak.
Powiedział też, że rozważa współpracę infrastrukturalną z innymi operatorami komórkowymi na podobnych zasadach jak zrobiły to PTC i PTK Centertel, jednak biznesmen podkreśla, że rozmowy mogłyby rozpocząć się dopiero po uzyskaniu zgody UOKiK na przejęcie Polkomtela.
"Czekamy na zgodę UOKiK i dopiero wtedy być może rozpoczniemy jakieś rozmowy na temat współpracy infrastrukturalnej pomiędzy operatorami" - powiedział.
Solorz-Żak powiedział także, że jego grupa telekomunikacyjna jest zainteresowana nie tylko dzierżawą światłowodów, ale też kupnem światłowodów i budową infrastruktury. Obecnie Aero2, z grupy spółek Solorza, dzierżawi od Hawe sieć światłowodową. Sieć Hawe dzierżawi też Polkomtel.
Transakcja zostanie sfinansowana środkami własnymi inwestora oraz finansowaniem dłużnym
"Jeśli chodzi o światłowody, to jesteśmy zainteresowani zarówno kupnem, jak i dzierżawą, ale też i samą budową infrastruktury. Na razie jednak czekamy na zgodę UOKiK na przejęcie Polkomtela" - powiedział PAP biznesmen.
30 czerwca akcjonariusze Polkomtela podpisali ze Spartan Capital Holdings umowę sprzedaży 100 proc. akcji Polkomtela. Całkowita wartość transakcji wyniesie 18,1 mld zł. Po odjęciu zadłużenia Polkomtela i dywidendy, którą Polkomtel wypłaci na rzecz obecnych akcjonariuszy (czyli sprzedających), całkowita kwota płatności wynosi 15,1 mld zł.
Umowę ze strony sprzedających podpisały PGE, PKN Orlen, KGHM, Węglokoks oraz Vodafone Americas i Vodafone International Holdings. Posiadają oni łącznie 100 proc. akcji Polkomtela.
Transakcja wymaga zgody UOKiK, która według umowy, musi zostać pozyskana do końca 2011 roku, w przeciwnym wypadku umowa ulega rozwiązaniu, chyba, że strony postanowią inaczej.
Transakcja zostanie sfinansowana środkami własnymi inwestora oraz finansowaniem dłużnym. W finansowaniu uczestniczy konsorcjum banków koordynowane przez Credit Agricole CIB i Deutsche Bank, w którego skład wchodzą Cr,dit Agricole CIB, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, Societe Generale Corporate and Investment Banking oraz PKO Bank Polski SA.