Mimo zamieszania na światowych rynkach finansowych Polska ma szansę na umocnienie pozycji lidera na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – wynika z jesiennego raportu “Marketbeat Poland” firmy konsultacyjnej Cushman & Wakefield.

Eksperci wiodącej na świecie firmy wyspecjalizowanej w nieruchomościach przewidują dalszy wzrost cen najmu biur i powierzchni sklepowych w Warszawie.

W biurowce inwestują głownie cudzoziemcy

Wartość transakcji na polskim rynku już w pierwszym półroczu osiągnęła kwotę 960 mln euro, co oznacza wzrost o 23 proc. w porównaniu z tym samy okresem zeszłego roku. Największe zainteresowanie inwestorów przyciąga segment powierzchni biurowych, który stanowił 55 proc. wartości wszystkich transakcji. Z kolei największy wzrost, trzykrotny w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 roku, dotyczył nieruchomości handlowych. Walnie do tego przyczyniło się przejęcie centrum handlowego Promenada przez Atrium European Real Estate za 170 mln euro.

Budynkami biurowymi w Polsce interesują sie głównie nabywcy z Niemiec i Austrii, natomiast w segmencie powierzchni handlowych dominują przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii i Holandii. Polscy inwestorzy mają tylko niewielki udział w rynku.

Warszawa dominuje

W okresie do stycznia doi czerwca 2011 roku w Warszawie wynajęto ogółem 324 340 m2 powierzchni biurowych, czyli o około 36 proc. powyżej średniej za okres ostatnich pięciu lat. Rynek wzbogacił się o przeszło 57 300 m2 nowych pomieszczeń biurowych. Ale stanowiło to jedynie 43 proc. biur zbudowanych w tym samym okresie 2010 roku i tylko 33 proc. w roku 2009.

Mniejsza liczba nowych biurowców sprawia, że wskaźnik wolnych pomieszczeń do wynajęcia spadł do 6,17 proc.

W Warszawie znajduje się ogółem około 3,5 mln m 2 powierzchni biurowych, na głównych rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań i Łódź) zasoby sięgają 1,9 mln m2. Obecnie buduje się biura o łącznej powierzchni 250 tys. m2.

Mamy już 378 centrów handlowych

Równie dynamicznie rozwija się rynek powierzchni handlowych. W pierwszym półroczu przybyło około 300 tys. m2 powierzchni nowoczesnych sklepów. Szybko powstają centra handlowe, ale tylko w niektórych obiektach wynajęto 100 proc. powierzchni oddanej do użytku. Większość handlowców preferuje lokalizacje w centrach miast, co zapewnia im stały dopływ lojalnych klientów. Dlatego – jak podkreślono w raporcie – w takich lokalizacjach ceny czynszu osiągają wysoki poziom 78-80 euro za m2 miesięcznie w pomieszczeniach od 100 do 150 m2. W innych lokalizacjach ceny najmu wahają się w granicach 37-40 euro.

Pod koniec drugiego kwartału 2011 roku w Polsce znajdowało się 378 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu 7,4 mln m2. Na średnie i małe miasto przypadały już 44,2 proc. całych zasobów, a większość nowych centrów wzniesiono w małych miastach.