Życzeniem Kowalskiego jest nie tylko mieć konto za 0 zł, ale też dobrą lokatę. Problem polega na tym, że nie wszystkie banki spełnią te dwa życzenia jednocześnie. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie dostaniemy optymalny zestaw.

Wraz ze wzrostem wiedzy na temat produktów bankowych rosną nasze oczekiwania. Coraz częściej szukamy rozwiązań kompleksowych, które pozwolą nam nie tylko zaoszczędzić na kosztach usług, ale także pomnożyć zgromadzone oszczędności. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest tandem konto-lokata. Gdzie szukać najlepszych ofert i jak je znaleźć?

Aż 29 kont za zero

Duża konkurencja na rynku sprawiła, że w ostatnich kilku latach wiele banków wprowadziło ofertę kont bezprowizyjnych. Opłaty za otwarcie rachunków są już praktycznie niespotykane, coraz częściej też przyzwyczajamy się do tego, że nie płacimy za obsługę rachunku.

Szukasz darmowego konta osobistego? Sprawdź

Spośród banków, których ofertę przejrzeliśmy, aż 29 wprowadziło opcję konta za 0 zł, choć zdarza się, że skorzystanie z niej obwarowane jest kryterium dochodowym. Tak jest w przypadku konta Wydajesz & Zarabiasz BZ WBK, konta Classic Eurobanku czy e-Konta Banku Ochrony Środowiska. Osoba zarabiająca pensję minimalną nie będzie mieć jednak problemu z zapewnieniem wpływów odpowiedniej wysokości.

Które konto oferuje najwyżej oprocentowaną lokatę?

O ile znalezienie bezprowizyjnego rachunku nie sprawi nam większego kłopotu, wybór lokaty to zadanie czasochłonne, ale też warte wykonania. Istnieją duże różnice w wysokości stawek oprocentowania lokat, a więc także w osiąganych zyskach.

W naszym porównaniu wzięliśmy pod uwagę lokaty 3-miesięczne, bez względu na rodzaj kapitalizacji.Wybór długości lokaty nie jest przypadkowy. Trzy miesiące to standardowy okres lokaty – dzięki temu prezentowana przez nas oferta banków obejmuje tak dużą liczbę podmiotów. Poza tym, w dzisiejszych czasach, większość z nas woli nie „zamrażąć” środków na zbyt długi okres czasu.

W tym niestandardowym rankingu niewątpliwie zwycięzcą jest Meritum Bank. Jego Lokata Powitalna z kapitalizacją dzienną oprocentowana jest na 8,5% w skali roku, co czyni ją najlepiej oprocentowaną lokatą w porównaniu produktów dostępnych po założeniu konta. Dodatkową zachętą do skorzystania z oferty Meritum jest możliwość uzyskania zwrotu 4% wydatków na paliwo (do kwoty 30 zł/m-c). Warunkiem jest zapewnienie miesięcznych wpływów na konto wysokości 1500 zł.

Podobne rozwiązanie w koncie wprowadził Bank Millennium. W tym przypadku jest to zwrot 3% wartości, ale towarem niekoniecznie musi być paliwo.

Jeśli zależy nam na dodatkowych bonusach ukrytych w koncie, warto zwrócić uwagę na ofertę Kredyt Banku oraz Alior Banku. Środki ulokowane na EkstraKoncie Plus w Kredyt Banku oprocentowane są na 7% do kwoty 3000 zł. Warunkiem jest zapewnienie 1000 zł wpływów na konto miesięcznie. Dodatkowo możemy założyć lokatę eConstans (min. kwota lokaty 5000 zł.) i cieszyć się oprocentowaniem 6,20% w skali roku. „Pracują” także środki ulokowane na koncie w Alior Banku. Każdej nocy połowa środków jest lokowana na 4% w skali roku. Rzeczywiste oprocentowanie konta wynosi ok. 2%.

Mały daje więcej

Warto zwrócić uwagę na ofertę mniejszych banków lub takich, które są na rynku stosunkowo krótko. Dobrą markę można bowiem wypracować atrakcyjną ofertą, np. ofertą lokat. Zdecydowanie sprawdza się to w przypadku wspomnianego wcześniej Meritum Banku a także Idea Banku i FM Banku. Lokaty oferowane przez dwa ostatnie banki oferują oprocentowanie odpowiednio 6,52% (Lokata Idealna) oraz 6,94% (FM Lokata z kapitalizacją dzienną). Warto też dodać, że oferta lokat w tych trzech bankach, praktycznie w każdym miesiącu „winduje” te instytucje na czołowe pozycje w rankingach lokat terminowych.