Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski uważa, że strategicznym celem warszawskiego parkietu jest stworzenie w stolicy centrum finansowego Europy środkowo-wschodniej. Dlatego GPW nie jest zainteresowana przejmowaniem mniejszych giełd z regionu.

"Naszym zamiarem jest umocnienie roli rynku wokół GPW jako finansowego centrum regionu, najważniejszego miejsca przyciągającego kapitał" - mówił Sobolewski we wtorek podczas panelu w ramach IV Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

Jak podkreślił, GPW zamierza budować centrum obrotu kapitałowego w jednym miejscu, w Warszawie. Dlatego nie jest zainteresowana przejmowaniem innych giełd, co skutkowałoby rozproszeniem geograficznym działalności spółki.

W jego opinii GPW jest już największym rynkiem w regionie i nadal ma potencjał do powiększania i zmiany. "to stwarza najlepsze możliwości inwestowania dla inwestorów" - zaznaczył.

Reklama

Prezes Giełdy Wiedeńskiej widzi potrzebę pewnej współpracy pomiędzy parkietami w regionie, choć nie wskazał konkretnych rozwiązań

Prezes Giełdy Wiedeńskiej Heinrich Schaller zauważył, że w ostatnich latach w wyniku fuzji giełd zmienił się globalny krajobraz rynków kapitałowych. Obecnie trwa proces fuzji dwóch wielkich giełd w Nowym Jorku i Frankfurcie.

"Dla naszego biznesu głównie w Europie wschodniej i środkowej to będzie korzyść, da nam dużo możliwości gospodarczych, które będą odpowiadały celom i wielkościom naszych giełd w Wiedniu i Warszawie" - ocenił.

Według niego, regionalne giełdy mogą być atrakcyjne dla mniejszych spółek, którym wielkie, globalne rynki nie są potrzebne.

Prezes Giełdy Wiedeńskiej widzi potrzebę pewnej współpracy pomiędzy parkietami w regionie, choć nie wskazał konkretnych rozwiązań.

"Dla nas bardzo ważne jest, że ten cały region będzie postrzegany jako duży i ważny rynek, w którym jest kapitał" - ocenił.