BCP posiada 65,5 proc. udziałów polskiego Banku Millennium, którego zysk w pierwszym półroczu wyniósł 54 mln euro.

Uzyskany w rezultacie fuzji efekt synergii przyniósłby po obcięciu kosztów ok. 250 mln euro w przypadku pierwszego scenariusza. Druga wersja mogłaby dać 304 mln euro - wynika z analiz eksperckich dla BCP, do których dotarł "I".
Banki nie komentują doniesień.

Według portugalskich analityków finansowych, potencjalne połączenie BCP z BPI lub z BES mogłoby uchronić właściciela Millennium przed wrogim przejęciem ze strony któregoś z zagranicznych banków obecnych w Portugalii.

W sierpniu tygodnik "Expresso" ujawnił, że francuski BNP Paribas, od co najmniej czterech lat jest zainteresowany przejęciem banku BCP.

Pod koniec lipca Carlos Santos Ferreira, prezes BCP ujawnił, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Millennium, "przestały być dla firmy strategiczne". Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Angoli, Mozambiku, Brazylii i Chinach. Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać udziały w Millennium.

W poniedziałek "Jornal de Negocios" napisał, że analizowanie przez BCP propozycji od zainteresowanych zakupem Millennium może potrwać nawet do końca tego roku.