Najdroższa handlowa ulica w Polsce to Nowy Świat w Warszawie. Z rocznym czynszem w wysokości 1.020 euro za jeden metr kwadratowy sklepu zajęła 41. miejsce w rankingu 63 najdroższych ulic handlowych na świecie - podaje firma doradcza Cushman&Wakefield.

Nowemu Światu, który w ubiegłym roku był na 40 pozycji, daleko do ścisłej światowej czołówki. Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield "Główne ulice handlowe na świecie" najbardziej prestiżową i najdroższą handlową ulicą świata pozostaje Piąta Aleja w Nowym Jorku, gdzie rocznie za mkw. sklepu trzeba zapłacić czynsz w wysokości 16 tys.704 euro.

Na drugim miejscu jest Causeway Bay w Hongkongu (14 tys. 426 euro za mkw. rocznie), a na trzecim Ginza w Tokio (7 tys.750 euro za mkw. rocznie). Czwarte miejsce zajmuje Pitt Street Mall w Sydney (7 tys. 384 euro za mkw. rocznie). Dopiero na piątym miejscu znalazło się pierwsze europejskie miasto, za mkw. sklepu na Polach Elizejskich w Paryżu trzeba zapłacić 7 tys. 364 euro rocznie. Trochę taniej jest na New Bond Sreet w Londynie (6 tys. 901 euro za mkw. rocznie, co daje szóste miejsce).

Najdroższą dziesiątkę zamykają: Mediolan (6 tys. 800 euro na Via Montenapoleone), Zurych (6 tys. 553 euro na Bahnhofstrasse), Seul (4 tys. 714 euro na Myeongdong) i Monachium (3 tys. 960 euro na Kaufingerstrasse).

Inne główne ulice handlowe w Polsce, z najwyższymi czynszami to: Floriańska w Krakowie (z rocznym czynszem w wysokości 948 euro za mkw.), Chmielna w Warszawie (876 euro za mkw. rocznie), Marszałkowska w Warszawie (744 euro za mkw. rocznie), Półwiejska w Poznaniu (696 euro za mkw. rocznie), 3 Maja w Katowicach (696 euro za mkw. rocznie), Al. Jerozolimskie w Warszawie (600 euro za mkw. rocznie), Świdnicka we Wrocławiu (564 euro za mkw. rocznie), Świętojańska w Gdyni (420 euro za mkw. rocznie), Al. Niepodległości w Szczecinie (396 euro za mkw. rocznie) i Piotrkowska w Łodzi (348 euro za mkw. rocznie).

"Czynsze i popyt na polskich ulicach handlowych pozostają stabilne. W Polsce zauważalne są nieznaczne wzrosty czynszów w lokalizacjach pierwszorzędnych, takich jak ulica Floriańska w Krakowie, czy najdroższy w kraju Nowy Świat w Warszawie, co wynika ze stałego wysokiego popytu ze strony najemców w tych lokalizacjach. Tempo wzrostu czynszów na Nowym Świecie - o 2,4 proc. i ul. Floriańskiej - o 2,6 proc. było wyższe od średniej dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, która wyniosła 0,3 proc. - powiedziała PAP Katarzyna Michnikowska, starszy Analityk z działu Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield.

Dane przedstawione w raporcie są barometrem odporności sektora powierzchni handlowych oraz atrakcyjności ulic handlowych. Raport co roku porównuje czynsze w najważniejszych 278 lokalizacjach handlowych w 63 krajach (raport ukazuje się we wrześniu lub październiku, a przedstawia dane zebrane w ciągu roku liczonego od czerwca do czerwca). Obejmuje także ranking sporządzony w oparciu o najdroższą lokalizację w każdym z monitorowanych państw.

"Rynek nieruchomości handlowych odnotowuje znaczny wzrost aktywności pomimo obserwowanego w wielu krajach słabego ożywienia gospodarczego oraz niepewnych nastrojów konsumenckich. W ponad czterech piątych krajów (81 proc.) z 63 objętych badaniem odnotowano wzrost bądź utrzymanie poziomu czynszów za najlepsze powierzchnie w ciągu 12 miesięcy. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku (w 2010 r. w 66 proc. krajów objętych badaniem czynsze wzrosły bądź pozostały stabilne). Tylko w około jednej piątej krajów (19 proc.) czynsze spadły (w 2010 r. - 34 proc.).

Największy skok w rankingu w pierwszej dziesiątce (z 9 na 4 miejsce) jest udziałem Pitt Street Mall w Sydney w Australii. Czynsze na tej ulicy handlowej skoczyły o 33,3 proc. w ujęciu rocznym. Pomimo wzrostu czynszów na londyńskiej ulicy New Bond Street o 4,3 proc., spadła ona z czwartej na szóstą pozycję. Znajduje się obecnie za Polami Elizejskimi w Paryżu, które uzyskały pozycję najdroższej lokalizacji handlowej w Europie. W porównaniu z zeszłoroczną obniżką czynszów o 9,5 proc., w tym roku czynsze wzrosły tam o 5,3 proc.

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 13.000 pracowników w 234 biurach w 61 krajach.