Inwestorzy mają czas do środy na składanie ofert ws. kupna udziałów w Presspublice, wydawcy m.in. dziennika "Rzeczpospolita". Spółka Gremi Media zapewnia, że taka oferta wpłynie do Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita", właściciela tych udziałów.

PWR zaprosiło inwestorów 12 sierpnia do negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów w spółce Presspublica, stanowiących około 49 proc. kapitału zakładowego. Oferty wstępne można składać do środy, do godz. 12.

"Przygotowujemy ofertę i na pewno do jutra do godziny 12 zostanie ona złożona" - powiedział we wtorek PAP doradca Gremi Media Jarosław Knap.

W połowie lipca spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, złożyła list intencyjny w resorcie skarbu z propozycją rozpoczęcia rozmów o należących do Skarbu Państwa udziałach w Presspublice.

Wcześniej, na początku lipca, Gremi Media poinformowała, że kupiła spółkę Mecom Poland, która jest właścicielem 51,01 proc. udziałów w Presspublice. Pozostałe 49 proc. ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Mecom - sprzedając spółkę Mecom Poland - nie musiał proponować Skarbowi Państwa pierwokupu swoich udziałów w Presspublice.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita"

Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł za udziały w Presspublice. Transakcja zostanie zamknięta dopiero po akceptacji UOKiK. Nowy właściciel liczy, że Urząd wyda zgodę pod koniec wakacji. MSP zapowiedziało wcześniej, że negocjacje ws. sprzedaży udziałów Skarbu Państwa odbędą się równolegle z pracami UOKiK.

Na 60,5 mln zł wyceniano wartość należących do Skarbu Państwa 49 proc. udziałów w Presspublice - podał w sierpniu Presserwis, powołując się na informacje Ryszarda Głowacza, ówczesnego wiceprzewodniczącego rady nadzorczej PWR.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna około 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tys.).

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces". Za pierwsze cztery miesiące tego roku strata spółki wyniosła 8 mln 587 tys. zł. Przychody grupy w 2010 roku osiągnęły 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.