Grzegorz Hajdarowicz, właściciel Gremi Media, złożył w środę w Przedsiębiorstwie Wydawniczym "Rzeczpospolita" ofertę kupna udziałów w spółce "Presspublica", wydawcy m.in. dziennika "Rzeczpospolita" - poinformował PAP doradca Hajdarowicza Jarosław Knap.

PWR zaprosiło inwestorów 12 sierpnia do negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów w spółce Presspublica, stanowiących około 49 proc. kapitału zakładowego. W środę o godz. 12 minął termin na składanie ofert wstępnych.

Członek zarządu PWR Maciej Olender powiedział w środę PAP, że "Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita nie udziela do publicznej wiadomości informacji o złożonych ofertach kupna udziałów w spółce Presspublica do czasu zakończenia negocjacji biznesowych z potencjalnymi inwestorami".

Natomiast przewodniczący rady nadzorczej PWR Marcin Pindych poinformował w środę PAP, że na 13 września zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej PWR. Wówczas - jak wyjaśnił - zarząd PWR ma przedstawić informację na temat procesu sprzedaży udziałów w spółce Presspublica. "Rada nadzorcza dokona również wyboru biegłego rewidenta do zbadania sprawozdania finansowego PWR za 2011 rok" - dodał Pindych.

W połowie lipca spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, złożyła list intencyjny w resorcie skarbu z propozycją rozpoczęcia rozmów o należących do Skarbu Państwa udziałach w Presspublice.

Wcześniej, na początku lipca, Gremi Media poinformowała, że kupiła spółkę Mecom Poland, która jest właścicielem 51,01 proc. udziałów w Presspublice. Pozostałe 49 proc. ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Mecom - sprzedając spółkę Mecom Poland - nie musiał proponować Skarbowi Państwa pierwokupu swoich udziałów w Presspublice.

Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł. Transakcja zostanie zamknięta dopiero po akceptacji UOKiK. Nowy właściciel liczy, że Urząd wyda zgodę pod koniec wakacji. MSP zapowiedziało wcześniej, że negocjacje ws. sprzedaży udziałów Skarbu Państwa odbędą się równolegle z pracami UOKiK.

Na 60,5 mln zł wyceniano wartość należących do Skarbu Państwa 49 proc. udziałów w Presspublice - podał w sierpniu Presserwis, powołując się na informacje Ryszarda Głowacza, ówczesnego wiceprzewodniczącego rady nadzorczej PWR.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita", gazety "Parkiet", tygodnika "Uważam Rze".

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces". Za pierwsze cztery miesiące tego roku strata spółki wyniosła 8 mln 587 tys. zł. Przychody grupy w 2010 roku osiągnęły 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.