Zarząd informatycznego giganta nie podał powodów dymisji Jobsa. Szef od stycznia przebywał na bezterminowym zwolnieniu lekarskim, którego szczegółów nie podano do wiadomości publicznej. Dotychczasowy dyrektor wykonawczy Apple Inc., zostanie jednak w firmie - będzie przewodniczącym rady nadzorczej Apple.

W liście do zarządu Jobs napisał: " zawsze mówiłem, że jeśli nadejdzie dzień, w którym nie będę już mógł wykonywać swoich obowiązków (...) jako dyrektor wykonawczy Apple, będę pierwszą osobą, która wam o tym powie. Niestety ten dzień nadszedł". Przed oficjalnym ogłoszeniem wiadomości obrót publiczny akcjami Apple został zawieszony, po jej ujawnieniu kurs akcji stracił 5,3 proc.

Jobs przeżył raka trzustki i przeszczep wątroby. 55-letni, charyzmatyczny szef Apple przerwał w marcu urlop zdrowotny. Chciał zaprezentować najnowszą wersję iPada i wziąć udział w obiedzie wydanym przez prezydenta Baracka Obamę dla liderów Doliny Krzemowej.

Jobs jest jednym z najsłynniejszych informatyków świata. Apple założył 1976 wraz ze swym kolegą Steve'em Wozniakiem. W 1985 roku odszedł z firmy. Rok później kupił studio Pixar, obecnie jedną z najsłynniejszych na świecie firm produkujących komputerowo generowane filmy animowane. W 1996 roku Jobs wrócił do Apple i od 1997 do dziś był prezesem tej firmy.

Pomimo, że odejście było wielokrotnie zapowiadane, a sama firma, zapewne przetrwa bez Jobsa na kluczowym stanowisku, fani produktów Apple' a z rozrzewnieniem rozpamiętują dziś w sieci innowacyjny geniusz lidera. 

Mac, iPod, iPhone, iPad - to produkty firmy Apple, nierozerwalnie związane z nazwiskiem Jobsa, które podbiły świat.

KALENDARIUM STEVE' a JOBSA:

1976: Steve Jobs i Steve Wozniak w garażu w Dolinie Krzemowej tworzą nowy komputerowy obwód drukowany. Do sklepów trafia kosztujący 666,66 dolarów Apple I, komputer dla hobbystów i inżynierów

1977: Sukces odnosi Apple II, pierwszy komputer domowy z kolorową grafiką. Zaprojektowany jako produkt masowy.

1980: Apple na giełdzie.

1983: Lisa, pierwszy komputer z ikonami i folderami, ma kursor kontrolowany przez myszkę. Drogi, kosztuje 10 tysięcy dolarów. Po dwóch latach zostaje wycofany.

1984: Macintosh. Podobnie jak Lisa ma graficzny interfejs. Tani, ma stację dysków i myszkę. Ridley Scott reżyseruje legendarną reklamą Macintosha.

Film

1985: Jobs odchodzi, razem z Wozniakiem.

1986: John Sculley prezesem. Jobs zakłada NeXT. Za 10 mln dolarów kupuje Pixar, wytwórnię komputerowych filmów animowanych George'a Lucasa.

1996: Apple kupuje NeXT za 430 mln dolarów. Głównie ze względu na system operacyjny stworzony przez Jobsa.

1997: Jobs znów w Apple, jako doradca.

1998: Biało-niebieski iMac, innowacyjne wzornictwo, łatwa konfiguracja. Pierwszy komputer, w którym producent odszedł od montowania stacji dysków.

1999: iBook, przenośna wersja iMaca. Od 2006 r. seria laptopów nosi nazwę MacBook.

2000: Jobs zostaje dyrektorem wykonawczym Apple.

2001: iPod, pierwszy odtwarzacz muzyki z twardym dyskiem. Kosztuje 399 dolarów. Nowoczesny system operacyjny OS X, oparty na oprogramowaniu NeXT.

2003: Sklep muzyczny iTunes. Do wyboru jest 200 tys. utworów, każdy za 99 centów. Wygodny sposób pozyskiwania muzyki w internecie, bez nielegalnego ściągania. Milion piosenek sprzedanych w tydzień.

2004: Operacja Jobsa, który ma rzadką, ale uleczalną formę raka trzustki.

2006: Disney kupuje Pixar, za 7,4 mld dolarów. Większość majątku Jobsa, największego indywidualnego udziałowca, pochodzi z tej transakcji.

2007: iPhone, pierwszy smartfon - telefon komórkowy z szeregiem dodatkowych funkcji. Tłumy koczujące nocami pod sklepami.

2008: Jobs mocno chudnie, spekulacje na temat rozwoju choroby. Bloomberg przypadkowo publikuje, nekrolog Jobsa. We wrześniu Jobs, naśladując znany cytat Marka Twaina, mówi: "Pogłoski o mojej śmierci są mocno przesadzone".

2009: Od stycznia prawie półroczny urlop zdrowotny Jobsa. Przeszczep wątroby.

2010: Tablet iPad, nowoczesny przenośny komputer z ekranem dotykowym. W ciągu dziewięciu miesięcy 15 mln sprzedanych sztuk gadżetu.

17 stycznia 2011: Jobs ogłasza kolejny urlop zdrowotny do odwołania. Dotychczasowy dyrektor operacyjny Tim Cook przejmuje jego obowiązki. 

2 marca 2011: Niespodziewana wizyta Jobsa podczas premiery najnowszego iPada.

6 czerwca 2011: Jobs obecny podczas wprowadzania darmowej usługi gromadzenia danych w internecie, iCloud.