Wśród banków, które oferują małym i mikroprzedsiębiorcom najwyższe oprocentowanie, dominują obecnie Idea Bank i FM Bank, czyli instytucje wyspecjalizowane w obsłudze małego biznesu. Pierwszy z banków działa od niespełna roku, drugi – zaczął działać kilka miesięcy wcześniej, więc dopiero budują swoją bazę depozytową. Aby zgromadzić pieniądze na rozwój akcji kredytowej, muszą proponować wysokie oprocentowanie. O ile więc przedsiębiorca może znaleźć na rynku depozyt dający przyzwoity zysk, to najczęściej trzeba go szukać w innym banku, bo oferta tych, w których firmy mają najwięcej rachunków, nie jest zwykle atrakcyjna.

– Na lokatach 1- i 2-miesięcznych Idea Bank oferuje stałe oprocentowanie w wysokości ponad 8 proc. przy dziennej kapitalizacji odsetek – mówi Agata Szymborska-Sutton z Tax Care.

Trzeba jednak pamiętać, że można założyć tylko jeden taki depozyt, i to nie wyższy niż 10 tys. zł. Młode firmy muszą też pamiętać, by jak najszybciej dostarczyć do banku skan wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, bo do tego czasu oprocentowanie naliczane przez bank wynosi tylko 4,8 proc.

Na drugim miejscu w naszym zestawieniu znalazł się Kredyt Bank. Oferuje on bez limitu kwotowego na depozycie 1- i 2-miesięcznym oprocentowanie w wysokości 5 proc. To sporo w porównaniu ze średnim oprocentowaniem lokat na taki okres, które nieznacznie przekracza 3 proc., czyli jest o 1 pkt proc. niższe od wskaźnika inflacji.

Najwyższe oprocentowanie depozytu 3-miesięcznego oferują Idea Bank i FM Bank (5,3 proc.). Te dwie instytucje mają też najlepszą ofertę depozytów 6-,12- i 24-miesięcznych.

– Na takich depozytach można maksymalnie zarobić 5,5 – 6 proc., więc nieco mniej niż na najlepszych depozytach dla osób indywidualnych dostępnych na rynku – mówi Agata Szymborska-Sutton.

Taka sytuacja utrzymuje się od dłuższego czasu. Jedynie na lokatach na miesiąc i dwa miesiące oferta dla przedsiębiorców jest nieco lepsza niż dla indywidualnych klientów. Duże firmy mogą negocjować wysokość oprocentowania, ale to jest możliwe dopiero przy większych kwotach.

Decydując się na ofertę depozytową konkretnego banku, warto zwrócić uwagę, jak często kapitalizowane są odsetki i czy proponowane oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. W sytuacji gdy rośnie inflacja i Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, można się spodziewać w bankach dalszych podwyżek oprocentowania lokat. Dlatego lepiej wybierać oprocentowanie zmienne.

PRAWO

Opodatkowanie lokat firmowych

Większość banków traktuje zyski z firmowych lokat jako ich przychód z działalności gospodarczej. To oznacza, że przedsiębiorcy powinni je opodatkować we własnym zakresie i nie pośredniczy w tym bank. Dlatego przedsiębiorca musi dostarczyć swojemu księgowemu wyciąg z rachunku firmowej lokaty z dokładną informacją o kwocie, oprocentowaniu i zysku z depozytu. Na tej podstawie księgowy dolicza do przychodu firmy zyski osiągnięte z lokaty i od nich nalicza odpowiedni podatek, zależnie od sposobu, w jaki firma rozlicza się z fiskusem (według skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego). Tylko nieliczne banki nie traktują zysku z lokaty jako przychodu firmy, ale naliczają 19-proc. podatek Belki także przy depozytach firmowych – z taką sytuacją można się spotkać w Getin Banku, Idea Banku oraz Inteligo.