Od 1 września nowy rozkład jazdy pociągów. A to oznacza, że podróż koleją znacznie się wydłuży. To kolejny etap prac modernizacyjnych na torach, które mają potrwać do 10 grudnia, tłumaczy Robert Kuczyński z Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe.
Utrudnienia czekają podróżujących m.in. na trasie z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta, Poznania i Przemyśla. Największe zaczną się na początku września. Wówczas czas przejazdu ze stolicy do Krakowa wydłuży się o 1,5 godziny – do 4,5 godziny. Czas podróży z Warszawy do Gdyni może dochodzić do 8 godzin.
10 godzin zajmie wyprawa z Warszawy do Przemyśla. Atrakcje czekają również na trasie Warszawa – Olsztyn. – Organizacja ruchu będzie polegała na tym, że pociągi dojadą z Warszawy do Mławy i tam pasażerowie przesiądą się do autobusów komunikacji zastępczej, które dowiozą ich do Olsztyna – mówi Jan Tereszczuk z PKP Intercity.
Jakby tego było mało, część pociągów w ogóle wypadła z nowego grafiku. W związku z utrudnieniami ceny biletów nie maleją.