Polska gospodarka zatrzyma się w miejscu? Wzrost PKB w 2012: 0 proc.

autor: Grzegorz Osiecki, Beata Tomaszkiewicz16.08.2011, 03:00

Zdaniem ekonomistów turbulencje na światowych rynkach finansowych i w gospodarkach zachodnich krajów mogą przełożyć się na polską rzeczywistość na dwa, skrajnie różne, sposoby: nasza gospodarka spowolni tylko nieznacznie, zachowując tempo wzrostu PKB na poziomie 3 proc., albo... zatrzyma się w miejscu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (10)

  • rewizor(2011-08-16 06:57) Zgłoś naruszenie 00

    to sztuczne zaniżanie kryzysu ma tylko i wyłącznie podtekst wyborczy."Polska w budowie" jest populizmem tak miałkim jak całe PO.A co po Euro 2012 które miało być motorem na obniżenie bezrobocia ale jak to cuda Tuska wzrosło.Firmy się zwijają,popyt spada ale-wkoło jest wesoło??

    Odpowiedz
  • wzrostowa tendencja malejąca(2011-08-16 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Wzrost zależy od tego kto będzie ten wzrost liczył :D:D

    Odpowiedz
  • kajko i kokosz(2011-08-16 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Politycy (popierani przez wyborców) robią bardzo dużo w celu realizacji scenariusza pesymistycznego. Kto wie, może im się uda?

    Odpowiedz
  • c(2011-08-16 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Wieczni malkontenci i etatowi narzekacze - jak oni muszą się napracować aby obrzydzić wszystkim wszystko ! Apokalipsa - a wystarczy tylko odrobina dobrej woli i odrobina optymizmu - spróbujcie - naprawdę lepiej się żyje !

    Odpowiedz
  • Polska już dawno się cofa.........(2011-08-16 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Podsumowanie Rządów Donalda Tuska
    niebotyczne długi Państwa -Polska następna po Grecji do bankructwa .
    zniszczenie systemu ubezpieczeń społecznych -niepewność emerytów o jutro
    okradanie emerytalnych rezerw demograficznych
    niszczenie zaufania społeczeństwa do systemu ubezpieczeniowego
    wsteczne okradanie osób zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy.
    -wyprzedaje "na pniu" majątek narodowego , likwidacja strategicznych zakłady pracy ,bieda zwykłych ludzi ,rażące bezpodstawne niesłuszne dochody VIP ów,
    -potęgujące się ubóstwo społeczne ,bezpodstawne PREMIE prywatyzacyjne Zarządów spółek giełdowych i niebotyczne dochody ich Prezesów ( czy Oni sra... zlotymi klockami?).
    -denominacja złotego i potężne straty na "Opcjach Walutowych " (miliardy złotych,2008r).
    -okłamywanie społeczeństwa w sprawie zadłużenia Państwa , bez referendum i zgody na jego zaciąganie zgodnie art 128 Konstytucji RP.,
    -okłamywanie społeczeństwa ,obrażanie Prezydenta i brak Likwidacji abonamentu RTV
    -odebranie kwoty zasiłku Pogrzebowego (zmniejszenie do 3000zł).
    -zwiększenie POdatków dla najuboższych (VAT w górę, podatki lokalne,opłaty wieczyste też)(za to obniżenie dla najbogatszych przez likwidacje podatku progresywnego),
    -niszczenie środków dla ZUS (brak najniższej płacy z uwzględnieniem rodzaj zawodu czyli składki na ZUS których nie można POmniejszyć płacami POdstołem
    -niszczenie systemu ubezpieczeń zdrowotnych -nawet po 30 latach pracy nikt Ciebie nie wyleczy w tym systemie.
    - Fedak pójdzie wcześniej na emeryturę niż zatrudnieni długoletnio w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy pomimo iż była tylko etatową działaczką PSL .
    -okrada ubezpieczonych w funduszach emerytalnych odbierając bez Ich zgody Ich składki ,nie wprowadza możliwości lokowania dla konkurencji składek w bankach na specjalnych kontach dla przyszłych emerytów.
    -rujnuje system praworządnego państwa ,uPOlitycznia Trybunał Konstytucyjny ,osłabia pomoc socjalną dla najsłabszych).
    -foruje J Buzka do parlamentu europejskiego zamiast postawić Go przed TS za rozdanie jak ze swoich 5 letnich urlopów górniczych ze wszystkimi przywilejami oraz po nich super wczesnych emerytur górniczych nigdy nie wypracowanych .
    -Rozbudowy-wuje biurokracje Rządową i NEPOTYZM ,zatrudnia Arukłowicza do spraw od niczego za ciężką gaże.
    -Polacy coraz liczniej uciekają za granice
    -drakońskie Podwyżki cen w tym jedzenia i paliw.
    Oto -osiągnięcia Rządu Tuska PO latach rządzenia .
    Premier sam nie wie ile kosztują jabłka ,paliwo ,cukier ,chleb ? A ile zarabiają zwykli obywatele!

    Odpowiedz
  • co to będzie ?(2011-08-16 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    zapewne cofamy się w rozwoju,ale jak PO wygra wybory do parlamentu to co sie wtedy stanie ? Stanie nam serce z żalu za her Tuskiem , będziemy pić na umór, albo zaczniemy się wreszcie odbijać z dna ? Wtedy dopiero zacznie się prawdziwe życie. ! wszystkie gadzinówki zaczną bić na alarm , kapitaliści z obcych krajów zaczną płakać, bo kto im sprzeda resztkę naszego majątku. A Komoruski zwróci się o POmoc do Rosji, aby nas wzięła w swoją opiekę . sceny jak z końca pierwszej Rzeczypospolitej ? Her Tusk wyjedzie do Reichu pod opiekę Angeli Merkel ?

    Odpowiedz
  • Oregon(2011-08-16 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Do 6
    Sprawdziłem dane budżetów państwa za lata 2007-2010 i wyglądają one następująco:
    rok 2007 wpływy do budżetu 236,4 mld, wydatki 252,3mld, deficyt 15,9mld
    rok 2008 wpływy do budżetu 253,5 mld, wydatki 277,9mld, deficyt 24,3mld
    rok 2009 wpływy do budżetu 274,2 mld, wydatki 298,0mld, deficyt 23,8mld
    rok 2010 wpływy do budżetu 250,3 mld, wydatki 294,9mld, deficyt 44,5mld
    nie zmnienia to zdania że wpływy do budżetu maleją i tak wpływy za rok 2010 są realnie mniejsze od wpływów za 2007 rok o 10% zakładając coroczną inflację na poziomie 5%.Moje dane zakładają faktyczne dane z wykonania budżetu nie planów budżetowych na poszczególne lata. W pełni zgadazam się z opinią "6-ps.baca"

    Odpowiedz
  • baca(2011-08-16 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    8: Oregon - a CAŁY Deficyt sektora finansów publicznych w MILIARACH PLN
    2007 r : -22 134
    2008 r. : -46 849
    2009 r.: -98 714
    2010r. : -111 154

    % PKB
    2007 r : -1,9
    2008 r. : -3,7
    2009 r.: -7,3
    2010r. : -7,9

    2011-04-26 11:14 Źródło: Internet Securities Businesswire

    " GUS: Deficyt sektora rządowego wzrósł do 7,9% PKB ! ! "w art bankier pl

    Odpowiedz
  • Emma(2011-08-16 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Mieszkam za granica. Raz na pol roku odwiedzam rodzine w Polsce.
    Za kazdym razem gdy przyjezdzam wszystko jest w gorszym stanie.
    Gorsze drogi, wiecej sklepow splajtowalo, wieksza biede w ogole widac i wieksze rozwarstwienie spoleczne.
    Ale to mozna dostrzec tylko wtedy kiedy nie ma sie mozgu pranego przez polskie media i po prostu porownuje sie mlekiem i miodem plynaca Polska rzeczywistosc z warunkami na Zachodzie Europy...

    Odpowiedz
  • Marek(2011-08-16 15:57) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z "Emma". Obecne gadanie przypomina mi słowa Władysława Gomułki:

    "Partia nie umacnia się nigdy, jeśli stale wraca do swej złej przeszłości . Zawsze wykorzystują to nasi wrogowie."

    Zresztą czytając książkę Polska - Losy państwa i narodu 1939 – 1989 r. Andrzeja Friszke, widzą okropne podobieństwo w zachowaniach/gestach i całkowitym prowadzeniu polityki jak za PRL.

    Odpowiedz