"Stopy w USA pozostaną niskie do połowy 2013, rynki rozczarowane. Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) na zakończonym dziś posiedzeniu zdecydował o utrzymaniu przedziału 0,0-0,25 proc. dla wahań stopy funduszy federalnych. Jednocześnie zapowiedział, że warunki ekonomiczne gwarantują utrzymanie stóp na niskich poziomach przynajmniej do połowy 2013 roku.

W komunikacie towarzyszącym decyzji FOMC można przeczytać, że perspektywy dla amerykańskiej gospodarki pogorszyły się, wzrost w tym roku będzie znacznie mniejszy, niż oczekiwał Fed, bezrobocie będzie stopniowo spadać, a inflacja w kolejnych kwartałach ma wrócić do poziomów oczekiwanych przez Fed.

FOMC poinformował również, że rozmawiano o dostępnych narzędziach wspierających wzrost gospodarczy, wyrażając gotowość do ich użycia, jeżeli będzie taka potrzeba. Rynki z rozczarowaniem przyjęły komunikat FOMC. Indeks S&P500, który tuż przed jego publikacją testował poziom 1139,64 pkt, rosnąc o 1,8 proc. Dwadzieścia minut po decyzji tracił 1,2 proc.

Jedynie wzrostem zmienności zareagowała para euro/dolar. Znacznie bardziej dynamiczna była reakcja szwajcarskiego franka, który zdecydowanie umocnił się do euro. Kurs euro/frank spadł do 1,0207 z 1,0383 przed decyzją, wyznaczając nowe historyczne minimum".