W sklepie Skarbca Mennicy Polskiej S.A. "od ręki" oferowane są inwestycyjne sztabki złota: 5g, 10g, 20g, 1 uncyjne (31,1 g), 50g, 100g i 250g.

"W Mennicy Polskiej cały czas można kupić złoto. Rzeczywiście jest wysoki popyt na nie, ale jest ono u nas dostępne. Można je kupić +od ręki+ w sklepie przy Mennicy, albo u naszych konsultantów, którzy sprzedadzą inwestorowi większe ilości złota" - powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy Mennicy Polskiej Mariusz Przybylski.

Jak powiedział, cena złota uaktualniana jest kilka razy dziennie. Pytany o popyt na ten surowiec, odparł, że w Polsce jest on wysoki.

"Popyt na złoto utrzymuje się wysokich poziomach od czasu upadku amerykańskiego banku Lehman Brothers (2008 r. - PAP). Natomiast ostatnie dwa - trzy tygodnie, od czasu kiedy zaczęto mówić o ewentualnym obniżeniu ratingu dla Stanów Zjednoczonych, który w rezultacie został obniżony, popyt dodatkowo wzrósł" - powiedział. Wyjaśnił, że popyt stały - to jest kilka kilogramów tygodniowo.

Według danych Mennicy, w ub.r. prywatnym osobom Mennica sprzedała 1,5 tony złota. "Według naszych szacunków w tym roku będzie 20 proc. więcej" - dodał.

Przybylski powiedział, że klientami Mennicy są osoby, które chcą kupić sztabkę złota, jako prezent np. na komunię świętą. Są jednak i tacy, którzy kupują kilka kilogramów kruszcu.

"Największa transakcja opiewała na 27 kg, została zrealizowana wiosną tego roku. Transakcje po kilka kilogramów nie są rzadkością. Dokonują ich prawdziwi inwestorzy, którzy złota nie odbierają, deponują je w Mennicy. W każdym momencie mogą je oczywiście odebrać" - powiedział.

"Złoto jest lokatą kapitału na trudne czasy"

Mennica gwarantuje odkupienie zakupionego wcześniej w Mennicy złota po London Gold Fixing (notowanie wyrażone w USD za uncję - 31,1035 g) minus jeden dolar amerykański przeliczone po średnim kursie USD do PLN w NBP z tego samego dnia i po przeliczeniu minus 2 proc. (koszt związany z podatkiem od czynności cywilno-prawnych).

"Złoto jest lokatą kapitału na trudne czasy. Nikt się rok temu raczej nie spodziewał, że rating USA będzie obniżony, a to się jednak stało" - zauważył.

Jak powiedział Przybylski, Mennica Polska ma ponad 50 proc. udział w rynku sprzedaży złota. "Sprzedajemy sztabki z logiem Mennicy Polskiej od 1 gramowych do 250 gramowych. Sztabki kilogramowe pochodzą od niemieckich producentów" - powiedział.

Według cen podanych we wtorek na godz. 11 za sztabkę złota 250 g trzeba było zapłacić ok. 45,5 tys. zł, za 100 g - 18,6 tys. zł, za 50 g - 9,4 tys. zł, a 1 g - 235 zł.

Notowania złota na światowych rynkach w ostatnich dniach biją rekordy, w poniedziałek osiągnęło ono cenę 1715 dolarów za uncję. Na godz. 15 we wtorek cena ta wyniosła 1744 dolarów za uncję, a przed południem sięgnęło rekordowego poziomu 1776 dolarów.