Złoty może się umocnić w najbliższych dniach do 4,02 za euro, ale nie niżej - uważają dilerzy. Oceniają, że środowa aukcja obligacji może być sukcesem.

"Dzisiaj niewiele się działo, złoty bardzo dobrze znosi to, co dzieje się na świecie. Jest szersze pasmo wahań kursu EURPLN, ale jesteśmy na poziomach z piątkowego zamknięcia. Uważam, że w najbliższych dniach dojdzie do umocnienia złotego, do końca tygodnia do poziomu 4,02/EUR, ale nie niżej. Będzie występować większa zmienność. Handel na kursie EURPLN będzie toczyć się w przedziale 4,0200-4,0650" - powiedział PAP Jan Koprowski, diler walutowy banku BNP Paribas.

"Sytuacja będzie zależeć od tego, co stanie się na rynkach akcji, a także w pewnym stopniu od tego, co będzie się dziać na rynku długu. Jeśli Dow Jones i S&P 500 będą kontynuować spadki i w związku z tym sytuacja w Europie będzie gorsza, to złoty może się osłabiać. Być może nie jesteśmy bardzo narażeni na gwałtowny ruch. Możliwe jest przebicie poziomu kursu EURPLN 4,0650 w kierunku 4,10, ale nie przewiduję takiego scenariusza" - dodał.

W poniedziałek na otwarciu w USA Dow Jones Industrial spadł o 1,8 proc., do 11.243 pkt., a Nasdaq Comp. spadł o 3,3 proc., do 2.448 pkt. S&P 500 spadł o 1,9 proc., do 1.175 pkt.

Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek ranking wiarygodności kredytowej rządu USA z maksymalnej oceny AAA do AA+. Po raz pierwszy w historii agencja ratingowa zdegradowała w ten sposób obligacje skarbowe USA.

Dilerzy obligacji uważają, że środowa aukcja obligacji może być sukcesem.

W piątek GUS poda dane na temat inflacji w lipcu

"Dzisiaj były małe obroty - niska aktywność inwestorów. Nastąpił lekki wzrost rentowności w porównaniu do piątkowego zamknięcia" - powiedział PAP Marek Kaczor, diler SPW banku PKO BP.

"Środowa aukcja potwierdzi bądź zaneguje pozytywne nastawienie do polskich papierów. W moim odczuciu papiery 2-letnie sprzedadzą się bez problemów pomimo wysokich cen. Oferowany będzie nowy papier. Poza tym została podana dzisiaj informacja, że prawdopodobnie MF nie będzie już oferować w tym roku obligacji 2-letnich. Te czynniki mogą sprawić, że aukcja będzie sukcesem. Nie widzę tutaj dużego zagrożenia. W tym tygodniu będzie publikacja inflacji, która może wpłynąć na rynek długu. Jeżeli jednak będzie zgodna z oczekiwaniami, to też nie widzę tu dużego zagrożenia. Rentowności będą jednak kształtowane przede wszystkim przez nastroje globalne" - dodał.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę 10 sierpnia obligacje OK0713, OK0114 i PS0416 za 2,0-5,0 mld zł - podał resort finansów w poniedziałek w komunikacie.

Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów, poinformował w poniedziałek PAP, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że resort finansów do końca 2011 roku nie będzie, na aukcjach sprzedaży oferował zarówno bonów skarbowych, jak i obligacji 2-letnich.

W piątek GUS poda dane na temat inflacji w lipcu. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekują, że wyniesie ona 4,2 proc.