Ale - według UTK - jeden pasażer średnio jechał pociągiem 63,9 km, czyli prawie o kilometr więcej niż w pierwszych czterech miesiącach ubiegłego roku.

Urząd zwraca uwagę, że dominującą pozycję na rynku miały spółki należące do samorządów, które przewiozły ponad 61,5 mln pasażerów i zanotowały 71,1 proc. udziału w rynku. Do samorządów należą m.in. dwaj z trzech największych polskich przewoźników - Przewozy Regionalne (właścicielami są samorządy 16 województw) oraz Koleje Mazowieckie (należą do władz Mazowsza). Mimo dużego udziału w rynku, samorządowi przewoźnicy także tracili klientów - spółki te zanotowały spadek liczby przewiezionych pasażerów - o 0,57 proc.

Jeśli chodzi o przewozy towarowe, to w okresie styczeń-kwiecień licencjonowani przewoźnicy przetransportowali łącznie prawie 79,6 mln ton towarów, czyli o 8,6 mln więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku; wzrost przetransportowanej masy przekroczył 12,2 proc.

UTK wyliczył też, że w 2011 roku średnia odległość, na jaką transportowano ładunki, wzrosła o 7 proc. W okresie styczeń-kwiecień wyniosła 214 km, tzn. o 13,9 km więcej niż przed rokiem. Największy udział w krajowym rynku przewozów towarowych posiadały spółki Grupy PKP, czyli PKP Cargo i PKP LHS. Licząc według przewiezionej masy miały 57,1 proc. udziału w rynku.