Na razie nie ma jednak mowy o dużym wzroście. Eksperci twierdzą, że sytuacja gospodarcza nie jest dobra, dlatego zachowanie ubiegłorocznego status quo i tak będzie sukcesem. Za to już druga połowa roku i przyszły rok mogą być lepsze, twierdzą analitycy firmy badawczej PMR. Prognozy mówią o wzroście w 2011 r. o 4 proc., a w 2012 r. o 7 proc. Firmy meblarskie nie chcą przegapić odbicia na rynku, dlatego inwestują.

Należąca do Ikei grupa Swedspan w czerwcu skończyła budowę jednego z najnowocześniejszych na świecie zakładów do produkcji płyt drewnopochodnych HDF. Fabryka w Koszkach na Podlasiu, warta 140 mln euro, w przyszłym miesiącu ma ruszyć z produkcją.

Według Christiana Schwarza, prezesa Swedspanu, rocznie zakład ma wytwarzać 250 tys. m sześc. płyt, które posłużą do budowy lekkich mebli (roczne zapotrzebowanie na twarde deski HDF – Hight Density Fibreboard – w Ikei to aż 6 mln m sześc.). Poza fabryką Ikea rozbudowuje również sieć sprzedaży. Wczoraj spółka poinformowała o swoim najnowszym projekcie – budowie pasażu handlowego o powierzchni 14 tys. mkw. w poznańskim Franowie.

Do budowy fabryki, która ma powstać w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Redzikowie, szykuje się też inny szwedzki koncern – AJ Produkter. Producent mebli biurowych i wyposażenia magazynowego chce, by do końca stycznia 2012 r. gotowa była hala produkcyjna wraz z zapleczem administracyjno-socjalnym o powierzchni około 11 tys. mkw.

Dużą inwestycję planuje również Europol Meble Polska. Spółka do końca grudnia 2013 r. na terenie podstrefy Chodzież w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej postawi zakład mebli tapicerowanych. Projekt obejmuje budowę i wyposażenie hali tapicerni, szwalni, obróbki drewna, magazynów, części administracyjnej oraz hali obróbki pianki. Inwestor wyda co najmniej 52 mln zł.

Z kolei na ponad 10 mln zł szacuje się wartość nowej fabryki Wilrobi. Spółka w Łomży wybuduje hale produkcyjne o powierzchni ponad 3,2 tys. mkw. Wytwarzać będzie tam dziecięce meble z płyt MDF (Medium Density Fibreboard) i wiórowych oraz drewna litego. Inwestycja zostanie dofinansowana 7,6 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Meble produkowane w kraju trafiają głównie za granicę – to jedna z naszych najważniejszych specjalności eksportowych. Polska w ciągu kilkunastu lat wyrosła na czwartego w świecie eksportera (udziały w światowym eksporcie to ponad 5 proc.) i trzeciego w Europie (po Włoszech i Niemczech). W zeszłym roku sprzedaliśmy za granicę meble o wartości 5,6 mld euro.