S&P obniżył rating Nokii o jeden stopień do kategorii BBB, z prognozą negatywną, czyli dwa punkty powyżej klasyfikacji dla spółek śmieciowych. Rating odpowiada nocie Baa2 w Moody’s Investors Service, która obniżyła go do tego poziomu w zeszłym tygodniu - podaje Bloomberg.

Degradacja odzwierciedla „dalszą erozję pozycji Nokii na rynku smartfonów oraz rewizję w dół naszych szacunków marży operacyjnej z tytułu produktów i usług w tym segmencie i obowiązuje do czasu całkowitego wdrożenia przez Nokię systemu operacyjnego Windows Phone” – napisał w raporcie Matthias Raab, analityk S&P.
Według ocen firmy Strategy Analytics koncerny Apple i Samsung Electronics w zeszłym kwartale po raz pierwszy wyprzedziły spółkę z Finlandii w dostawach smartfonów. Apple zwiększył swój udział w tym rynku o 5 proc. (do 18,5 proc.), a Samsung potroił go (17,5 proc.).

Nokia ześlizgnęła się na trzecie miejsce, spadając z 38,1 proc. do zaledwie 15,2 proc. Finowie wciąż są największym producentem telefonów na świecie, chociaż z najniższym od 1990 r. udziałem w rynku.