Apple zdetronizował Nokię na rynku smartphone'ów - wynika z opracowania przygotowanego przez międzynarodową firmę badawczą Strategy Analytics. Udział Apple w rynku wyniósł w drugim kwartale br. 18,5 proc., podczas gdy Nokia miała 15,2 proc.

Jak wynika z opracowania, od kwietnia do czerwca 2011 r. producenci dostarczyli rekordowo dużo smartphonów - 110 mln sztuk, co oznacza roczny wzrost o 76 proc. Autorzy raportu podkreślają, że Nokia utraciła pozycję lidera na rzecz Apple, a z drugiego miejsca zepchnął ją Samsung.

Trzech największych graczy dostarczyło łącznie w drugim kwartale 56,2 mln smartphone'ów. Z tego 20,3 mln sztuk i 18,5 proc. udziału w rynku przypada na Apple, 19,2 mln sztuk i 17,5 proc. udziału osiągnął Samsung, a 16,7 mln sztuk i 15,2 proc. udziału pozostało Nokii. Rok wcześniej, w drugim kwartale 2010 r., Nokia była niekwestionowanym liderem - przypadało na nią 38,1 proc. udziału w rynku i 23,8 mln sztuk smartphone'ów. Apple był drugi z 13,5 proc. udziałów w rynku i 8,4 mln smartphone'ów, a Samsung trzeci - miał 5 proc. udziału w runku i 3,1 mln sztuk.

Cytowany w opracowaniu Alex Spektor, starszy analityk w Strategy Analytics, zwraca uwagę, że Apple obejmuje pozycję lidera na globalnym rynku cztery lata po premierze swojego flagowego modelu - iPhona. Zdaniem analityka, udziały Apple będą nadal dynamicznie rosły - szczególnie jeśli koncern będzie nadal rozwijał sprzedaż w Azji, a szczególnie w Chinach.

Autorzy opracowania zwracają uwagę na znaczny awans Samsunga - pod względem liczby smartphone'ów odnotował w stosunku do pierwszego kwartału 2010 r. wzrost o 520 procent.

Tymczasem Nokia szuka sposobów na redukcję kosztów. W kwietniu br. fiński koncern poinformował o planach zwolnienia 4 tysięcy pracowników do końca 2012 roku. Zwolnienia mają objąć pracowników zakładów Nokii w Danii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Do roku 2013 Nokia zamierza zredukować koszty operacyjne o 1 miliard euro.

Jak wynika z danych opracowanych przez Strategy Analytics, Nokia wciąż pozostaje największym producentem telefonów komórkowych na świecie. Jednak jej udział w rynku nie przekracza 25 proc. i jest najniższy od 1999 r. Jak określają autorzy raportu, Nokia "czuje na karku oddech Samsunga". Samsung, z 20,5-proc. udziału w rynku, jest wiceliderem. Kolejni producenci zostali daleko w tyle - trzeci na liście LG ma 6,9 proc. udziału w rynku sprzedaży telefonów, a czwarty Apple - 5,6 proc. Piaty na liście jest chiński producent ZTE z 5-proc. udziałem w rynku.