Cała siedemnastka - wciąż z udziałem USA - posiada najwyższą kategorie ratingu potrójnego A zarówno w agencji Standard & Poor’s, jak i Moody’s ( S&P przyznał rating AAA trzem dodatkowym krajom, które nie figurują na liście Moody’s).

Wśród państw posiadających bezsporne potwierdzenie najwyższego ratingu są Niemcy, Kanada, Francja, Norwegia, Szwecja i Szwajcaria, ale także Wyspa Man i jedyny reprezentant Azji – Singapur. Obecnie S&P i Moody’s kwestionują członkostwo USA w tym ekskluzywnym klubie.

Rating na poziomie potrójnego AAA gwarantuje krajom zaciąganie pożyczek po najniższych kosztach, ponieważ ich rządy uważane są za stabilne, a ich obligacje za bezpieczne.

Do listopada 2007 roku obligacje amerykańskiego rządu były uważane z najbardziej bezpieczne na świecie. Sytuacja zaczęła się stopniowo pogarszać od ostatniej recesji. Obecnie wiarygodność kredytowa USA jest coraz mocniej kwestionowana wraz z zaostrzaniem się sporu Kongresu i administracji wokół limitu zadłużenia kraju – podkreśla CNNMoney.