System obsługujący telefony iPhone jest wciąż na drugim miejscu, ale czyni wyraźne postępy: zyskał 28 proc. udziału wobec 27 proc. w maju i 26 proc. w kwietniu. Według Nielsena jesienią walka obu rywali powinna się zaostrzyć – relacjonuje raport portal eWeek.com.

Apple pozostaje liderem wśród producentów smartfonów na rynku amerykańskim mając 28 proc. rynku, na drugim miejscu uplasował się tajwański HTC z udziałem 20 proc., w tym 14 proc. przypada na telefony z Androidem i 6 proc. na aparaty z systemami Windows Mobile lub Windows Phone 7.

Trzecie miejsce zajęła Motorola z 11 proc. rynku, na którym wszystkie aparaty są wyposażone w Androida, dalej idzie południowokoreański Samsung (10 proc. rynku, w tym 8 proc. dla Androida i 2 proc. dla platform Microsoftu).

Nielsen przewiduje dwa wydarzenia, które mogą kształtować rynek platform operacyjnych smartfornów jesienią tego roku. Po pierwsze, Samsung ma wprowadzić na amerykański rynek aparat Galaxy S II, który w kliku krajach znalazł już 5 mln nabywców. Po drugie – Apple ma zaprezentować we wrześniu lub październiku iPhone 5, który ma działać szybciej i posiadać lepsze kamery.