Liczba aplikacji, poczynając od gier po zwykłe budziki i informacje o pogodzie, wzrośnie w tym roku do 18 miliardów wobec 7,4 mld w roku 2010 - pisze o raporcie portal advanced-television.com.

Po raz pierwszy telefony napędzane systemem operacyjnym Android koncernu Google doładują więcej aplikacji od iPhone’ów - 8,1 mld wobec 6 mld z gadżetów Apple.

W drugim kwartale system Android znajdował się w 40-proc. smartfonów sprzedanych na całym świecie. Apple zajął drugie miejsce ze wskaźnikiem 20 proc.

Według Ovum przewaga Androida wzrośnie jeszcze bardziej i do 2016 roku przypadnie na niego dwukrotnie więcej doładowań niż na iPhone – 21,8 mld wobec 11,6 mld.

Prognozy firmy sugerują również, że modernizowany obecnie system Windows Phone do 2015 prześciganie BlackBerry plasując się na trzecim miejscu zarówno pod względem liczby doładowań, jak i przychodów.

IPhone utrzyma natomiast pozycję lidera generując więcej płatnych doładowań od Androida z kwotą 2,86 mld dolarów w 2016 roku w porównaniu do przychodu 1,5 mld dolarów z urządzeń z Androidem.