Wcześniej Portugalczycy deklarowali, że polski oddział należy do strategicznych aktywów i w związku z tym nie jest na sprzedaż.

Nowa strategia BCP koncentruje się na Portugalii, Afryce, Azji i Brazylii. Inne europejskie rynki nie należą już zatem do podstawowych sfer działalności – wynika z komunikatu banku.

BCP nie wyjaśnił, czy rozważa sprzedaż wszystkich udziałów w banku w Polsce czy też tylko jego części. Zadeklarował jedynie, że “oszacuje wartość operacji w Polsce”. W tym celu Portugalczycy wybrali na doradców z Deutsche Banku i japońskiego banku Nomura.

Na początku lipca BCP ogłosił plan pozyskania 397 mln euro w celu wzmocnienia swego kapitału, bank wprawdzie pozytywnie przeszedł tegoroczne stress-testy prowadzone przez regulatora w Unii Europejskiej, ale zakwalifikował się tuż ponad progiem wymaganego minimum kapitałowego.

Zysk netto BCP za pierwsze półrocze spadł o 46 proc.

Bank Millennium jest szóstym największym w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Bank Pekao jeszcze w lutym oświadczył, że rozważy przejęcie Banku Millennium, jeśli ten zostanie wystawiony do sprzedaży.