Złoty i forint osłabły najmocniej w ciągu tygodniu wobec euro po tym, jak amerykański prezydent Barack Obama i Kongres nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA – pisze agencja Bloomberg.

Polska waluta spadła o 0,8 proc., najwięcej od 18 lipca i tuż przed godz. 10-tą w Warszawie była notowana na poziomie 4,0123 zł w stosunku do euro. Węgierski forint ześlizgnął się 0,7 proc. do 270,13 forintów wobec euro oraz stracił 1,9 proc. w relacji do szwajcarskiego franka.

Impas w amerykańskich rokowaniach nad długiem wywołał spadki na światowych giełdach i rynkach paliwowych oraz zainicjował zwyżkę złota. Taki obrót sprawy może doprowadzić do ogłoszenia niewypłacalności USA już 2 sierpnia oraz grozi utratą przez Amerykę ratingu kredytowego AAA – podkreśla Bloomberg. Złoty i forint umocniły się w zeszłym tygodniu po uzgodnieniu przez przywódców europejskich nowego planu pomocy finansowej dla Grecji.

„Po odsunięciu problemu Grecji na jakiś czas na ubocze, rynki teraz koncentrują swoją uwagę na kwestii limitu zadłużenia w USA” – twierdzą stratedzy rynków wschodzących z banku BNP Paribas na czele z Bartoszem Pawłowskim w Londynie – „Negocjacje mogą wywoływać w ciągu dnia wiele gwałtownych ruchów, gdyż inwestorzy są obecnie wyraźnie zaniepokojeni ratingiem USA”.

Reklama

Indeks warszawskiej giełdy WIG traci 0,34 proc, a węgierski BUX – 0,8 proc.