"Czekamy na pozwolenie na budowę, ale już teraz trwa wylewanie fundamentów, które podtrzymywać będą konstrukcje budynku. We wrześniu po zakończeniu wylewania fundamentów inwestycja dworca będzie zrealizowana w 25-30 proc. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę ruszą prace części nadziemnej. Termin oddania nowego dworca to maj 2012 rok" - powiedział prezes Lisiecki.

Od czerwca na placu budowy trwa wylewanie fundamentów pod budynek dworca. Wylewanie fundamentów na peronach realizowane jest w ramach prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe modernizacji peronów.

Pozwolenie na budowę może być wydane na początku sierpnia. "Na wydanie decyzji mamy 60 dni, ale minimalnie może to trwać 30 dni i zrobimy to w możliwie najkrótszym terminie. Jest szansa, że pozwolenie zostanie wydane na początku sierpnia" - powiedział PAP rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Inwestorzy wybrali już nazwę dla całej inwestycji: Poznań Główny - City Center. "Utrzymujemy tradycyjna nazwę dworca i informujemy o miastotwórczej roli naszej inwestycji" - powiedział prezes Lisiecki.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny - City Center będzie się składało, oprócz dworca PKP o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych, (który zostanie wybudowany na Euro 2012), także z dworca autobusowego, obiektów biurowych, parkingów, hotelu i galerii handlowej. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 640 milionów złotych.

Zakończenie budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny zaplanowano na drugą połowę 2013 r.

Umowa inwestycyjna między PKP S.A. i węgierską firmą TriGranit została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. O realizację kontraktu starało się siedem firm, specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości.

TriGranit przeprowadził w Polsce kilka inwestycji, m.in. budował centra handlowe w Katowicach i Krakowie. Działa na rynku nieruchomości od 1997 r. Firma jest obecna w 10 krajach Europy, a wartość rynkowa portfela projektów wynosi 2 mld euro.