Wiceminister finansów Hanna Majszczyk napisała w odpowiedzi na interpelację posłów PSL Wiesława Rygla i Andrzeja Sztorca dotyczącą planów ograniczenia deficytu samorządów, że zgodnie z majowym porozumieniem samorządów z Ministerstwem Finansów, deficyt sektora samorządowego ma w 2012 r. zostać obniżony o 0,4 pkt proc. PKB.
Przypomniała, że Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu, co wymaga ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB. Według MF obniżenie deficytu jest wyzwaniem dla wszystkich, również dla samorządów.
"Z przedstawionych przez jednostki samorządu wieloletnich prognoz finansowych wynika, iż jednostki przewidują na 2012 rok deficyt w wysokości nieco ponad 1 mld zł. Oznacza to, iż pula deficytu, jaką będą dysponować łącznie jednostki samorządu terytorialnego będzie o wiele wyższa, niż deficyt jednostek wynikający z wieloletnich prognoz finansowych" - napisała Majszczyk.
Jej zdaniem, biorąc pod uwagę przyjęte założenia dotyczące deficytu, jak i przedstawioną przez samorządy prognozę ich wyników zawartą w wieloletnich planach finansowych "brak jest podstaw do twierdzenia, że realizacja założeń mogłaby przyczynić się do zmniejszenia możliwości inwestycyjnych jednostek samorządu, w tym również do absorpcji środków z budżetu UE".
Dodała, że proponowane przez MF rozwiązania nie zagrozi trwającym procesom inwestycyjnym i obowiązkom samorządów wynikającym z zawartych umów.