Na ponad 1 mln 915 tys. zł zadłużone są polskie biura podróży - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów. Najbardziej zadłużonym biurem notowanym w KRD jest firma ze Śląska, która zalega na kwotę ponad 150 tys. zł.

Z raportu wynika, że sytuacja finansowa biur podróży się poprawia - w maju, według danych z Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, branża turystyczna była zadłużona na 2,17 mln zł. Łączna kwota zadłużenia zmniejszyła się w lipcu do niecałych 1,91 mln zł - oznacza to, że z początkiem lata organizacje turystyczne poprawiły swoje wyniki o ok. 260 tys. zł.

"W ciągu ostatnich miesięcy dużo biur pospłacało swoje zobowiązania, ale do rejestru zadłużonych zostały dodane nowe. Łączna kwota zadłużenia w wysokości ponad 1 mln 915 tysięcy złotych to wciąż zawrotna suma, ale zmniejszenie wartości zaległych zobowiązań na tle poprzednich naszych raportów świadczy o pozytywnym zjawisku" - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym we wtorek PAP wiceprezes KRD BIG Jakub Kostecki.

Według raportu, początek wakacji przyniósł stabilizację w tym sektorze usług. Rynek nieco się uspokoił, biura zaczęły powoli spłacać zaległe zobowiązania. Wpływ na poprawę kondycji finansowej organizacji turystycznych ma normująca się sytuacja społeczno-polityczna m.in. w Egipcie, do którego Polacy ponownie zaczynają latać.

Reklama

Z danych KRD wynika, że na Śląsku zadłużonych jest 30 biur podróży, w woj. mazowieckim - 24, małopolskim - 19, pomorskim - 18, zachodniopomorskim - 13, wielkopolskim - 11, dolnośląskim - 10, łódzkim - 8 i tyle samo w podkarpackim. W Opolskiem długi ma 7 biur, w Warmińsko-Mazurskiem - 5, po 3 w województwach kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i lubelskim. Na Podlasiu są 2 zadłużone biura podróży, a w Lubuskiem jedno.

KRD przypomina, że decydując się na wykupienie wycieczki, należy wcześniej sprawdzić wiarygodność finansową biura podróży w Krajowym Rejestrze Długów. Jeśli firma widnieje w KRD, może uchodzić za nierzetelną i niewypłacalną.