Swoje stanowisko przedstawiciele partii przedstawili w sobotę na konferencji prasowej w Gdańsku, zorganizowanej w pobliżu rafinerii należącej do grupy.

Szef klubu PJN, Paweł Poncyliusz, podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że "generalnie partia jest zwolennikiem prywatyzacji ale sprzeciwia się prywatyzacji firm z sektora energetycznego i paliwowego". Zdaniem PJN, "nie ma też dobrych ofert za zakup ponad 53 proc. akcji Grupy, bo "oferty, które wpłynęły, nie odzwierciedlają rzeczywistej ceny spółki uwzględniającej inwestycje zrealizowane w niej w ostatnich latach".

Poseł powiedział, że "Lotos i Orlen powinny być skonsolidowane, bo inaczej będą sprzedawane po kawałku dla pozyskania pieniędzy do budżetu państwa".

Zdaniem PJN pieniądze pozyskiwane z prywatyzacji powinny być przekazywane na fundusz rozwojowy. Natomiast z funduszu pieniądze powinny być przeznaczone na inwestowane w infrastrukturę drogową, kolejową i telekomunikacyjną, badania i rozwój oraz stabilizację funduszu emerytalnego.

Wiceminister Skarbu, Mikołaj Budzanowski, tłumaczył w kwietniu, że Grupa Lotos SA jest prywatyzowana z myślą "o jeszcze lepszym i konkurencyjnym rozwoju tej spółki na rynku polskim i zagranicznym". "Poszukujemy partnera branżowego, który widzi swoje zaangażowanie w tej spółce w perspektywie wieloletniej (...) Najważniejszym celem jest rozwój tej spółki" - mówił wiceminister.

Ostateczne decyzje ws. prywatyzacji Grupy będzie podejmował już nowy rząd, na przełomie 2011 i 2012 r.

Resort skarbu oczekuje od inwestora, że Lotos pozostanie samodzielną spółką giełdową i będzie miał swoją siedzibę w Gdańsku. Inwestor ma gwarantować inwestycje zgodnie ze strategią spółki, zapewnić ich finansowanie, a także dostęp do surowców.

Prezes Lotosu Paweł Olechnowicz mówił w kwietniu, że spółce potrzebny jest inwestor strategiczny, by "ją dokapitalizować i wzmocnić". Wyjaśnił, że inwestor jest niezbędny dla realizacji "bardziej dynamicznego procesu rozwoju w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej".

Miesiąc temu poinformowano, że ministerstwo skarbu wyłoniło cztery podmioty, w tym jeden warunkowo, spośród których zostanie wybrany inwestor dla Grupy Lotos. Termin złożenia ofert wiążących to 16 listopada 2011 roku. Nazwy wyłonionych podmiotów nie będą podawane do publicznej wiadomości.

Ostateczne decyzje ws. prywatyzacji Grupy będzie podejmował już nowy rząd, na przełomie 2011 i 2012 r.

Minister Skarbu Państwa pod koniec października zeszłego roku zaprosił do negocjacji w sprawie nabycia 69 mln 76 tys. 392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy. Do negocjacji zaproszono zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej".