Rzecznik PiS Adam Hofman przekonywał w środę, że propozycje klubu to jedyny projekt mający pomóc osobom, które wzięły kredyt we franku szwajcarskich, "ale nie kosztem innych kredytobiorców albo innych Polaków, którzy nie wzięli kredytu we franku szwajcarskim, albo w ogóle nie wzięli kredytów".

"Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, które - wydaje się - zabezpiecza kredytobiorców, którzy mają kredyty we franku szwajcarskim i jednocześnie nie demoluje do końca finansów publicznych" - podkreśliła wiceprezes PiS Beata Szydło.

Poseł Jarosław Stawiarski tłumaczył, że pierwsza propozycja PiS zakłada możliwość wielokrotnego przewalutowania kredytów z franków szwajcarskich, co umożliwi nowelizacja Prawa bankowego.

PiS proponuje możliwość przewalutowania kredytów na dolara, euro, funta, złotego (dla kredytobiorców, którzy nie mają takiej klauzuli w umowie), po pobraniu maksymalnej opłaty 100 zł, z marżą kredytu jak w dotychczasowej walucie. Przewalutowanie byłoby możliwe raz na 6 miesięcy, bank nie mógłby odmówić klientowi. "Daje to możliwość korzystniejszych warunków kredytowych" - zaznaczył Stawiarski.

Drugi pomysł PiS - dodał Stawiarski - ma polegać na nowym produkcie bankowym, który będzie się nazywał - "kredytem z +korytarzem walutowym+". Chodzi o klauzulę "korytarza walutowego" dla osób, które pozostaną przy franku - czyli spłatę kredytu po kursie dnia, ale nie wyższym niż 3,95 zł i nie niższym niż 2,95 zł.

Oznacza to - jak tłumaczyli politycy PiS - że jeśli kurs rynkowy będzie na poziomie 4 zł, to zarabia kredytobiorca, jeśli 2,90 zł - zarabia bank. Według polityków PiS, ograniczy to ryzyko kursowe tych osób do przedziału 1 zł, a bankom pozwoli na transakcje zabezpieczające. "Różnica pomiędzy górną a dolną granicą kursu nie może być większa niż 1 zł" - zaznaczyła Szydło.

Według Stawiarskiego, propozycja "korytarza walutowego" dotyczy i nowych i starych kredytów. "Banki, według naszego projektu noweli Prawa bankowego, będą musiały przedstawić w ciągu jednego miesiąca ofertę tego jednego produktu zwanego kredytem z korytarzem walutowym" - dodał.

Zgodnie z zapowiedziami PiS, obie propozycje będą zgłoszone w formie poprawek na piątkowym posiedzeniu podkomisji ds. instytucji finansowych. "Mam nadzieję, że to są dobre propozycje i że zostaną przyjęte do tego projektu, który podkomisja ma przygotować" - zaznaczyła Szydło.