Deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w tym roku wyniesie 5,6 proc. PKB, w przyszłym będzie to 3,6 proc., w 2013 roku 3,3 proc., w 2014 roku 3,0 proc., zaś w 2015 roku deficyt spadnie poniżej 3 proc. PKB i wyniesie 2,4 proc. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Stopniowe podwyżki stóp procentowych łącznie o 50 pb w ciągu najbliższych 12 miesięcy pozwolą na powrót inflacji do celu NBP w horyzoncie polityki pieniężnej - wynika z raportu MFW.

"Biorąc pod uwagę presję inflacyjną, dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej będzie konieczne" - oceniają ekonomiści MFW.

Zdaniem ekspertów Funduszu odpowiednia wielkość i tempo zacieśniania polityki pieniężnej będzie zależało m.in. od zmiany oczekiwań inflacyjnych, sytuacji na rynku pracy, kursu walutowego i ryzyka wystąpienia efektów drugiej rundy.

"W oparciu o prognozy dalsze stopniowe podwyżki w stóp procentowych łącznie o 50 pb w ciągu najbliższych 12 miesięcy przyniosą powrót inflacji do celu czyli 2,5 proc. w horyzoncie polityki pieniężnej" - wynika z raportu MFW.

"Rynki finansowe wyceniają podobne tempo zacieśniania polityki pieniężnej" - dodano.