W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednim polska waluta może zyskiwać na wartości, oceniają analitycy. Ważne dla złotego jednak będą dane makroekomiczne, które przesądzą o tym, czy poprawa nastrojów na globalnych rynkach okaże się trwała.

"Wzrost apetytu na ryzyko na rynkach bazowych po przegłosowaniu nowego pakietu reform fiskalnych przez grecki parlament wspierał w końcówce tygodnia złotego, który zyskiwał wobec szeregu walut, w tym szczególnie wobec franka szwajcarskiego. Kurs CHF/PLN spadł w ciągu ostatnich trzech sesji o niemal 15 gorszy do poziomu 3,20.

Z kolei para EURO i PLN po wcześniejszym spadku do 3,96 w piątek pogłębiła zniżki i zakończyła sesję poniżej kluczowej bariery 3,95" - poinformowali analitycy Raiffeisen Bank Polska. Według nich porozumienie w Grecji, które było warunkiem uruchomienia niezbędnej, kolejnej transzy pomocy dla tego kraju od UE i MFW utrwaliło odbicie na eurodolarze, który zakończył tydzień ponad barierą 1,45.

Zwyżki wspierało także oczekiwanie na czwartkowe posiedzenie EBC, na którym europejskie władze monetarne najprawdopodobniej zdecydują się na drugą w tym roku podwyżkę stóp procentowych o 25 pb.

Reklama

"Obok samej decyzji istotny będzie komunikat po posiedzeniu i sygnały co do ewentualnego dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej, które mogłyby dostarczyć dalszego impulsu do wzrostów kursu euro/dolar" - oceniają analitycy, dodając, że w tym tygodniu warto również zwrócić uwagę na publikacje danych makroekonomicznych, w tym piątkowe, kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

"Wobec uspokojenia obaw inwestorów o sytuację Grecji, publikacje te będą istotne dla nastrojów na rynkach w tym tygodniu, a tym samym dla złotego. W przypadku utrzymania dobrego sentymentu liczymy na pogłębienie spadków kursu EUR/PLN poniżej 3,95.

Środowa decyzja RPP raczej nie przyniesie zaskoczeń

Środowa decyzja RPP raczej nie przyniesie zaskoczeń, w związku z czym powinna pozostać bez większego wpływu na notowania polskiej waluty" - oceniają analitycy Raiffeisen

W poniedziałek ok. godz. 9:30 za jedno euro płacono 3,9439 zł a za dolara 2,7136 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,4534. W piątek, po godz. 17-tej za jedno euro płacono 3,9477 zł, a za dolara 2,7226 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,4496. W piątek, ok. godz. 10-tej za jedno euro płacono 3,9667 zł, a za dolara 2,7337 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,4510.