Niewykluczone, że Belgowie, którzy właśnie otworzyli pierwszą rundę przetargu, mogą sprzedać polskie biznesy także w częściach. Ale jeszcze nie podjęto decyzji w sprawie sprzedaży, a sam termin transakcji zależy od sytuacji na rynku – sugerują anonimowi informatorzy Bloomberga.

KBC pozbywa się swoich oddziałów, żeby uzyskać środki na spłatę 7 mld euro, które grupa dostała od belgijskiego rządu w czasie kryzysu finansowego. oraz aby uzyskać aprobatę Komisji Europejskiej dla tej pomocy ratunkowej. Grupa ponownie wystawiła na sprzedaż prywatną bankowość, bo wstępne porozumienie z Hinduja Group, należącą do rodziny hinduskich finansistów, zostało zablokowane przez regulatora w Luksemburgu.

KBC ma 80 proc. udziałów w Kredyt Banku, szacowanych na około 3,7 mld zl. Warta, która posiada 6 tys. akwizytorów w całej Polsce, należy do wiodących firm ubezpieczeniowych w kraju.

Vienna Insurance Group, jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych w Europie Wschodniej, może zainteresować się Wartą, jeśli firma zostanie wystawiona na sprzedaż – oświadczył jeszcze w maju Guenter Geyer, dyrektor zarządzający Vienna Insurance. Z kolei Adreas Treichl, prezes Erste Group Bank, drugiego największego kredytodawcy w naszym regionie, powiedział miesiąc temu, że Polska znajduje się „na liście firmy” i bank skorzysta z każdej możliwości jeśli ona się pojawi. Ale rzeczniczka banku Hana Cygonkova zaprzeczyła, jakoby Erste chciało kupić udziały KBC w Kredyt Banku. Natomiast rzecznik Vienna Insurance potwierdził zainteresowanie Wartą.