Posłowie przyjęli większość z 11 poprawek, które do ustawy zaproponował Senat. W ustawie znalazła się m.in. poprawka, która precyzuje, że TVP oraz inni nadawcy są operatorami pierwszego multipleksu (naziemnej platformy cyfrowej) do dnia upływu ważności decyzji rezerwacyjnych. Poprawka określa też, jakie podmioty podlegają karom pieniężnym, wymienionym w ustawie.
Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo siedem w ramach multipleksu pierwszego i po osiem programów w ramach drugiego oraz trzeciego).
Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza także lepszą jakość obrazu i dźwięku. Transmisja cyfrowa - to też szersza oferta programowa i niższe koszty nadawania; pozwala też na emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej mogą się rozwinąć usługi dodatkowe np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line).
Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć telewizor z tunerem MPEG-4 lub dokupić dekoder.
Ustawa reguluje kwestie sprzedaży telewizorów i dekoderów cyfrowych
Ustawa reguluje kwestie sprzedaży telewizorów i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych. Klient będzie musiał pisemnie potwierdzić, że wie, iż kupuje taki odbiornik. Rozwiązanie, to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń, niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
Ustawa porusza też m.in. kwestie związane z kampanią informacyjną o cyfryzacji telewizji, dzięki której społeczeństwo pozna zmiany w sposobie odbioru programów telewizyjnych. Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno Telewizja Polska, jak i nadawcy komercyjni: Polsat, TVN, Polskie Media oraz Telewizja Puls. Zobowiązani oni będą do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej. Cyfryzację promuje również strona internetowa resortu infrastruktury www.cyfryzacja.gov.pl.