W przeciwieństwie do prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i innych przedstawicieli rządzącej we Francji centroprawicy, opozycja przyjęła mianowanie Lagarde sceptycznie czy nawet niechętnie.

Jeden z liderów Partii Socjalistycznej, Francois Hollande, uznawany za faworyta nadchodzących prawyborów prezydenckich tej partii, zareagował we wtorek dość chłodno na wiadomość o zwycięstwie pani minister. "Christine Lagarde jest Francuzką i ma zalety. Powinienem więc cieszyć się; jednak ona nie reprezentuje tej samej orientacji co jej poprzednik (socjalista Dominique Strauss-Kahn) i powinna zrozumieć, że nie będzie już ministrem Nicolasa Sarkozy'ego" - skomentował.

Dodał, że Partia Socjalistyczna, jeśli wygra wybory prezydenckie w 2012 roku, będzie musiała współpracować z Lagarde. "Chcę jej powiedzieć: niech pani pracuje, troszcząc się o kontynuację" - zaznaczył Hollande.

"Nie ma powodu, by cieszyć się z objęcia przez panią Lagarde sterów MFW"

Z kolei francuski eurodeputowany, lider skrajnie lewicowego Frontu Lewicowego, Jean-Luc Melenchon, oświadczył, że "nie ma powodu, by cieszyć się z objęcia przez panią Lagarde sterów MFW".

Znany z bezpardonowych wypowiedzi Melenchon oskarżył obecną szefową resortu finansów, że w imię gospodarczego liberalizmu "zniszczyła aparat państwa" we Francji. "Jako minister finansów narzuciła swemu gabinetowi pisanie po angielsku, czyli w języku swojej prawdziwej ojczyzny ideologicznej" - napisał w oświadczeniu radykalnie lewicowy eurodeputowany.

Niektóre organizacje pozarządowe skrytykowały natomiast sposób wyboru kierownictwa Funduszu - w drodze kuluarowych negocjacji między wielkimi państwami. "Ten pozorny charakter procedury nominacji szkodzi wiarygodności MFW" - ocenił Luc Lampriere, dyrektor francuskiego oddziału organizacji pozarządowej Oxfam, walczącej z ubóstwem i niesprawiedliwością na świecie. Wyraził on ubolewanie, że "zanim kandydaci zostali przesłuchani, decyzje już podjęto".

Lagarde została we wtorek wybrana na nowego dyrektora zarządzającego MFW

Lagarde została we wtorek wybrana na nowego dyrektora zarządzającego MFW, o czym poinformowała w komunikacie licząca 24 członków rada wykonawcza Funduszu. Jedynym kontrkandydatem Francuzki był prezes banku centralnego Meksyku, Agustin Carstens.

Pięcioletnia kadencja Lagarde rozpocznie się 5 lipca.

Prezydent Nicolas Sarkozy pogratulował we wtorek Lagarde jej wyboru na stanowisko szefowej MFW, nazywając go "zwycięstwem dla Francji".