Jak się podkreśla, w ciągu czterech dni od otwarcia w poniedziałek 49. Międzynarodowego Salonu Lotniczego pod Paryżem Airbus zanotował rekordowe osiągnięcie handlowe w historii swojego udziału w tych targach. W czwartek zakończyła się branżowa część salonu Le Bourget.

Najwięcej samolotów europejskiego producenta, bo aż 200 Airbusów A320neo, zamówiły malezyjskie tanie linie lotnicze AirAsia. Wartość tego gigantycznego kontraktu wynosi 18 miliardów dolarów (według ceny katalogowej). Wspomniany model samolotu, przeznaczony dla tanich przewoźników - A320neo - okazał się przebojem targów - zamówiono w sumie aż 600 takich maszyn.

Triumf Airbusa przyćmił jego największego konkurenta - amerykańskiego producenta Boeinga. Jego bilans handlowy z targów jest dużo skromniejszy - 142 zamówień samolotow na łączną kwotę 22 miliardów dolarów. W tym dorobku mieści się 17 kontraktów na gigantycznego Boeinga 747-8 Intercontinental, który po raz pierwszy gości na wystawie poza USA.

Od piątku do niedzieli targi w Le Bourget są otwarte dla publiczności. Widzowie mają okazję podziwiać największy samolot pasażerski na świecie - Airbusa A380. Ogromne zainteresowanie wzbudza także wyprodukowany przez koncern EADS - X3 Eurocopter - nazywany "pół-smigłowcem, pół-samolotem". Łączy on w sobie dużą prędkość - do 430 km/h ze zdolnościami pionowego startu i lądowania.

Inną z "gwiazd" salonu jest Solar Impulse, pierwszy w świecie samolot wielkich rozmiarów o napędzie słonecznym, który w ubiegłym tygodniu przybył z Brukseli do Paryża. Wyprodukowany w Szwajcarii samolot na baterie słoneczne ma rozpiętość skrzydeł zbliżoną do modeli Airbusa - 64 metry, choć jego waga nie odbiega od ciężaru samochodu i wynosi 1,6 tony.

Do atrakcji targów należą też pokazy akrobacji lotniczych, m.in. w wykonaniu słynnej reprezentacyjnej francuskiej ekipy, Patrouille de France.

Organizowany co dwa lata salon w Le Bourget - największa na świecie impreza tego rodzaju - gości w tym roku rekordową liczbę 2100 wystawców z całego świata.