Urządzenie będzie posiadało procesor A5, znacznie mocniejszy od dodanego przez Apple do tabletu iPad2 na początku roku, oraz kamerę o rozdzielczości 8 megapikseli, czyli lepszą od modelu z 5, megapikselami w telefonie iPhone 4. Apple testuje także nową wersję iPada z ekranem o wyższej rozdzielczości, podobnego do ekranu zastosowanego obecnie w iPhone4.

Telefon iPhone jest najlepiej sprzedającym się produktem Apple, zapewniał w zeszłym kwartale połowę przychodów firmy.. Mocniejszy chip pozwoli na szybsze ładowanie danych oraz ułatwi stawienie czoła produktom takich rywali, jak Samsung Electronics, napędzanym przez system operacyjny Android koncernu Google. Zyski iPhone’a kosztem telefonu BlackBerry po części wyjaśniają dlaczego Research In Motion w zeszłym tygodniu zapowiedział, że po raz pierwszy doszło do spadku sprzedaży w ciągu kwartału. 

Nowy telefon zostanie wyposażony w platformę operacyjną iOS 5, zwaną tez Telluride, która będzie miała m.in. takie funkcje jak ulepszony system przysłania informacji i zdjęć. System został zaprojektowany dla wszystkich urządzeń bezprzewodowych Apple. Do końca zeszłego roku iPad, iPhone i iPod stosowały odmienne wersje iOS-ów. 

Według źródeł zbliżonych do koncernu Apple chciał zharmonizować wprowadzenie na rynek nowego modelu iPhone’a – piątego z kolei – z zastosowaniem nowego systemu operacyjnego iOS 5.

Ale jak wynika z ustaleń badawczej firmy IDC, Apple nie dotrzymuje kroku Google’owi na rynku smartfonów, który na koniec 2015 roku ma zwiększyć sie do 1 miliarda oferowanych telefonów. W tym roku udział koncernu w globalny rynku powinien zdaniem firmy wynieść 18,2 proc, podczas gdy aż 38,9 proc. telefonów funkcjonuje dzięki systemu operacyjnego Android.