Europejski Urząd Nadzoru Rynków i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority - ESMA) z siedzibą w Paryżu zwrócił się do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego z siedzibą w Londynie (European Banking Authority – EBA), który przeprowadzał stress testy o ogłoszenie rezultatów tegorocznego sprawdzianu kondycji finansowej banków w UE, kiedy rynki są zamknięte. Początkowo sądzono, że do publikacji dojdzie w połowie lipca.

W zeszłym roku rezultaty podano do wiadomości 23 lipca, kiedy rynki w USA były wciąż otwarte. Jeśli zapadnie decyzja o publikacji danych w nocy podczas weekendu wówczas EBA ma dwugodzinne okienko dla skoordynowania publikacji. Rynki w USA zamykają się bowiem o godz. 21 czasu londyńskiego, a w dwie godziny później otwiera się giełda w Nowej Zelandii.

“Takie obwieszczenie, jak każdej informacji wrażliwej dla rynku powinno się odbywać, kiedy rynki są zamknięte” – mówi Fred Ponzo, partner zarządzający w Greyspark Partners, firmie zajmującej się doradztwem na rynkach kapitałowych – „Dokonanie tego, kiedy Nowy Jork, Londyn, Hongkong i Tokio są zamknięte jest dobrym wyborem”.
Z relacji European Banking Authority wynika, że stress testom poddano w Europie 91 banków, w tym tylko jeden z Polski – PKO BP.