Minister skarbu podjął decyzję o kontynuowaniu prywatyzacji Centrali Farmaceutycznej "Cefarm" z Warszawy w trybie negocjacji równoległych z trzema inwestorami - poinformował resort skarbu. Firma jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów leków.

Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Skarbu Państwa, negocjacje równoległe mają być prowadzone ze spółką Inwestor I z Warszawy, z konsorcjum Netmedia i Farmaceo z Warszawy oraz z firmą PCZ z Wrocławia.

Resort skarbu zaprosił na początku listopada 2010 roku inwestorów do negocjacji w sprawie kupna Cefarmu. Negocjacje dotyczą głównie ceny za sprzedawany pakiet akcji oraz programu rozwoju spółki. Ma on obejmować zobowiązania m.in. do podwyższenia kapitału zakładowego, inwestycyjne, a także w zakresie ochrony interesów pracowników. Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do 15 proc. walorów spółki.

Pod koniec grudnia 2010 roku MSP dopuściło do badania Cefarmu pięciu inwestorów: Cornerstone Partners, Inwestor I, Netmedia, PCZ Polski Holding Medyczny oraz konsorcjum w składzie: LST Capital i Corvus Corporate Finance.

MSP rozpoczął w sierpniu 2009 roku prywatyzację Centrali Farmaceutycznej. Na początku lipca 2010 roku minister skarbu podjął jednak decyzję o zakończeniu negocjacji w sprawie sprzedaży tej firmy bez wyłonienia inwestora.

Skarb Państwa ma 100 proc. akcji spółki. Firma kontroluje około 5 proc. rynku leków. To pozwala znaleźć się jej w pierwszej dziesiątce największych dystrybutorów leków w Polsce. Centrala zaopatruje hurtownie, apteki, szpitale, a także prowadzi sprzedaż eksportową. Strategia spółki zakłada przejęcia lokalnych hurtowni farmaceutycznych oraz sieci aptecznych.