"Z końcem lipca już na 100 proc. roboty powinny ruszyć. Dla mnie jest w tym sensie drugorzędne kto, byleby nie przesadzić z nową ceną i byleby terminy były wreszcie realistyczne" - powiedział Tusk na konferencji prasowej wraz z premierem Estonii Andrusem Ansipem w Gdańsku.

"Chcemy dokończyć ten odcinek autostrady A2 łączący Łódź i Warszawę tak szybko, jak to możliwe" - dodał.

Od kilku tygodni na dwóch odcinkach autostrady A2 między Strykowem a Konotopą, budowanych przez chińskie konsorcjum Covec, trwa zastój; podwykonawcy domagają się od Covec zapłaty za wykonane prace i wypożyczenie sprzętu. Zaległości płatnicze Chińczyków szacują na kilkadziesiąt milionów złotych.

Tusk poinformował, że "kwestia komfortu finansowego chińskiej firmy i ich polskich pracowników jest nieistotna. Ważniejsze jest, żebyśmy jak najszybciej uzyskali pewność, kto i za rozsądne pieniądze rzeczywiście będzie w stanie te inwestycje dokończyć" - podkreślił.

Według Tuska, obecnie trudno powiedzieć, czy dalsze prace budowlane będą prowadzić dotychczasowi wykonawcy. "Jeśli ze strony chińskich wykonawców oczekiwania finansowe będą przesadzone, to na pewno znajdziemy tańszych krajowych wykonawców" - podkreślił szef rządu.

"Ta autostrada będzie do dyspozycji kierowców i samochodów na czas"

Tusk poinformował, że otrzymuje "meldunki co kilka godzin", które potwierdzają, że jeszcze w lipcu praca ruszy. "Ta autostrada będzie - jak to mówią fachowcy - przejezdna, czyli bez tych wszystkich wykończeń, bajerów, ale będzie do dyspozycji kierowców i samochodów na czas. To jest dla nas główny cel i on jest osiągalny" -powiedział.

Od kliku dni trwają negocjacje między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a firmą Covec, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy Chińczycy będą kontynuować realizację inwestycji. W czwartek Covec przekazał GDDKiA propozycje zmian zakresu rzeczowego i finansowego budowy A2. Jak powiedział zastępca generalnego dyrektora Andrzej Maciejewski, Covec chce renegocjacji kontraktu na budowę dwóch odcinków autostrady A2.

Dyrekcja ma się ustosunkować do nich do poniedziałku.

W ubiegłym tygodniu minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapewnił, że A2 między Łodzią a Warszawą musi być przejezdna na Euro 2012.