Już blisko 150 mln zł stracili polscy rolnicy z powodu epidemii EHEC. Minister rolnictwa Marek Sawicki obiecuje rolnikom rekompensaty. Jednocześnie zapewnia, że polskie warzywa i owoce są bezpieczne.

Jak zapewnił Sawicki, także z inicjatywy Polski wnioskowano o pełną rekompensatę strat unijnych rolników. Poinformował, że obecne stanowisko Komisji Europejskiej zakłada rekompensatę w wysokości co najmniej 50 proc. średnich plonów z czerwca lat 2007 – 2010. KE na odszkodowania przeznaczyła 210 mln euro, te pieniądze w 100 proc. pochodzą z budżetu Unii. Rekompensatami będą objęci nie tylko rolnicy zrzeszeni w grupach producenckich, lecz także niezrzeszeni.

Minister rolnictwa wskazał też winnych zamieszania wokół EHEC. – Zawiodły niemieckie służby sanitarne, które od półtora miesiąca nie są w stanie zidentyfikować źródła groźnej bakterii. Zaufanie do producentów warzyw i owoców zostało podważone przez nieudolną niemiecką służbę sanitarną, przez nieodpowiedzialną wypowiedź senator z Hamburga – oznajmił Sawicki.