"Pokazujemy dzisiaj, że jesteśmy w pełni gotowi, w pełni wyposażeni, przygotowani do prezydencji" - mówił na konferencji prasowej w Warszawie wiceszef MSZ Mikołaj Dowgielewicz.

Parking przed Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w stolicy, na którym odbyło się uroczyste przekazanie floty, wypełniony został 114 nowymi peugotami (głównie 508) oraz dwoma autobusami Scania (cztery pozostałe autokary, które są oddane do dyspozycji rządu nie zmieściły się na parkingu).

Flota będzie używana do zapewnienia obsługi wybranych spotkań podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE - od lipca do końca roku odbędzie się ich około 50 na szczeblu ministerialnym oraz ponad 300 spotkań eksperckich, konferencji i innych imprez towarzyszących.

"To jest de facto chyba ostatni akcent w naszych przygotowaniach do prezydencji. Jesteśmy w pełni gotowi, aby Polska od 1 lipca przejęła przewodnictwo w UE" - zapewniał Dowgielewicz.

Partnerem prezydencji poza Peugeotem i Scanią został także Orlen

Partnerem prezydencji poza Peugeotem i Scanią został także Orlen, który przekazał karty paliwowe do samochodów. "Jest taka tradycja, że przedsiębiorstwa, które czują odpowiedzialność za renomę kraju, w którym funkcjonują, za prestiż tego kraju, chcą wykorzystać okazję prezydencji w UE do tego, żeby tą prezydencję wesprzeć" - podkreślił wiceminister .

MSZ ogłosiło konkurs na partnera prezydencji dla firm motoryzacyjnych, w którym oferta Peugeota i Scanii okazała się najlepsza.

"Jest oczywiście duża oszczędność dla budżetu państwa, bo to, że pozyskujemy te samochody, czy bony paliwowe z Orlenu oznacza, że podatnik wyda mniej na prezydencję. Szacujemy, że dzięki tym umową z partnerami biznesowymi wydamy na prezydencję około 10 mln zł mniej" - poinformował wiceminister.

"To dla nas wielka duma, że właśnie nasze samochody zostały wybrane" - mówił prezes Peugeot Polska Stefano Casadio.

Karty paliwowe od Orlenu

Wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk, który przekazał Dowgielewiczowi symboliczną kartę paliwową, podkreślił, że polska prezydencja to niezwykła okazja, żeby pokazać pozytywny wizerunek naszego kraju. "Wierzymy głęboko i chcielibyśmy, żeby te karty napędziły polską prezydencję i żeby była to prezydencja z werwą" - powiedział.

Dyrektor generalny Scania Polska Alexander Vlaskamp mówił, że jego koncern od blisko 20 lat produkuje autobusy również w Polsce w fabryce w Słupsku. "Chciałbym podziękować za wybór Scania Touring i życzyć polskiemu rządowi, wszystkim Polakom udanego, owocnego przewodniczenia w UE" - zaznaczył.

1 lipca 2011 r., Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Po raz pierwszy nasz kraj będzie kierować pracami unijnych instytucji, proponować ważne dla całej Unii zmiany i sprawować pieczę nad toczącym się we wspólnocie procesem legislacyjnym. Łączny budżet organizacji prezydencji to 429,5 mln zł.