Także dla rynku długu najistotniejszym wydarzeniem będzie to, co zrobi w czerwcu Rada. Istotny będzie też wynik przetargu obligacji 2-letnich, który w czwartek przeprowadzi resort finansów.

"Dzisiaj spokojna sesja, złoty znajduje się w wąskim paśmie wahań, w granicach 1,5 gr do euro. Także spokojnie jest na parze euro-dolar. Mamy trochę lepszy sentyment, chociaż nadal inwestorzy patrzą na Grecję" - podsumował dla PAP poniedziałkową sesję na FX Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

Jego zdaniem dla lokalnego rynku walutowego kluczowa w tym tygodniu jest decyzja RPP.

"Złoty jest stabilny w oczekiwaniu na decyzje RPP, widać banki londyńskie kupują złotego, co może wskazywać, że są oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych. Widać lekką tendencję do umocnienia polskiej waluty" - ocenił Cherubin.

Rynek pozna decyzję Rady Polityki Pieniężnej w środę, 8 czerwca. Zdaniem 13 z 19 ankietowanych przez PAP ekonomistów, Rada podniesie stopy procentowe o 25 pb. Pozostałych 6 ekonomistów jako termin najbliższej podwyżki wskazało lipiec.

"Dzisiaj niewiele się dzieje na rynku, bardzo małe obroty i właściwie pojedyncze transakcje"

Na rynku długu, podobnie jak na walutowym, inwestorzy czekają na decyzję RPP.

"Dzisiaj niewiele się dzieje na rynku, bardzo małe obroty i właściwie pojedyncze transakcje. Obserwujemy właściwie poziomy zbliżone do piątkowego zamknięcia. 5-letnie papiery znajdują się już na dość kluczowych poziomach w okolicy 5,50 proc., 10-latki w okolicy 6 proc., co może sugerować korektę" - powiedział PAP Maciej Gałuszka, diler obligacji z Kredyt Banku.

W ocenie dilera istotny będzie w tym tygodniu również przetarg obligacji 2-letnich.

"Mamy dużą nadpłynność, a krótkie papiery są chętnie kupowane, dlatego o popyt nie należy się martwić. Rentowność będzie zależała od tego, co zrobi RPP" - uważa Gałuszka.