Upublicznienie Jastrzębskiej Spółki Węglowej przebiega zgodnie z planem - poinformował PAP resort skarbu. Dodał, że budowa księgi popytu odbędzie się w drugiej połowie czerwca, a debiut publiczny spółki - 6 lipca.

Resorty skarbu i gospodarki oraz wojewoda śląski i zarząd JSW wydały w poniedziałek wspólny komunikat w sprawie sytuacji JSW, w którym zapewniają, że przygotowania do debiutu spółki przebiegają zgodnie z harmonogramem.

W piątek odbyła się kolejna sesja rozmów w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Dyskutowano o akcjach pracowniczych, ładzie korporacyjnym oraz płacach po debiucie publicznym JSW. Rozmowy zostały zerwane, gdy związkowcy przysłali faks z zapowiedzią protestu. "Po otrzymaniu tego zawiadomienia, wobec braku woli prowadzenia konstruktywnego dialogu przez związki zawodowe, wojewoda śląski, obecni na spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Skarbu Państwa oraz zarząd JSW podjęli jednogłośną decyzję o przerwaniu rozmów bez parafowania negocjowanych dokumentów" - podkreślono w komunikacie.

W związku z nadchodzącym debiutem publicznym JSW - jak zaznaczono w komunikacie - resorty gospodarki i skarbu oraz zarząd spółki "oczekują od związków zawodowych konstruktywnej i racjonalnej postawy, opartej na wzajemnym zaufaniu". "Tym samym oczekiwana jest związkowa decyzja, czy strategią związków są rozmowy w ramach ładu korporacyjnego czy też gra pozorów i działania niszczące wartość firmy. (...) Wszystkim zaangażowanym stronom powinno zależeć na maksymalizacji wartości spółki i jej udanym debiucie giełdowym" - dodano.

Związkowcy chcą także podwyżki płac o 10 proc.

Związkowcy z JSW zdecydowali w poniedziałek o zawieszeniu zapowiadanych na 9 czerwca strajków w kopalniach. Chcą wrócić do rozmów na temat zawarcia porozumień, które mają poprzedzić wprowadzenie firmy na giełdę. Według związkowców kolejne rozmowy będą spotkaniem "ostatniej szansy".

Związki domagają się m.in. gwarancji zachowania tzw. władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW po jej upublicznieniu oraz akcji pracowniczych dla całej załogi. Resort skarbu zapewnia, że związkowe postulaty są spełnione, strona społeczna chce jednak, by było to zapisane w specjalnym porozumieniu.

Związkowcy chcą także podwyżki płac o 10 proc. Zarząd proponuje 5,5 proc.; dalszy wzrost płac miałby wiązać się z efektywnością pracy. Wcześniej związki porozumiały się z zarządem w sprawach pracowniczych, m.in. 10-letnich gwarancji zatrudnienia.