Jak powiedział PAP Krzysztof Zadrożny z firmy Techno Car, większość firm wycofała się z dalszych prac.

"Czekamy na kolejne pieniądze. Sprzęt trafił na inne budowy, bo za duże mieliśmy straty. Praca na autostradzie jest w zawieszeniu, ale liczymy, że będziemy ją kontynuować. Prawdopodobnie już nie z Chińczykami, ale z kimś innym" - mówił PAP.

Zadrożny zwrócił uwagę, że na terenie budowy A2 pozostały bazy, kwatery. Dlatego - jak powiedział - firmy gotowe są w ciągu 24 godzin powrócić do pracy.

Pod koniec maja chińskie konsorcjum Covec uregulowało część zadłużenia.

Tymczasem minister infrastruktury Cezary Grabarczyk poinformował w poniedziałek, że do czwartku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podejmie decyzję o dalszej współpracy z chińskim konsorcjum Covec przy budowie A2.

16 maja Covec przesłał do podwykonawców - głównie firm wypożyczających ciężki sprzęt budowlany - pisma wzywające do zaprzestania robót. Od tego czasu prace zostały ograniczone, a część firm zeszła z budowy.

Trzy dni później w ramach protestu przeciwko blisko dwumiesięcznym opóźnieniom w wypłatach (ok. 30 mln zł) podwykonawcy, chodząc po przejściu dla pieszych, na kilkanaście minut zablokowali przed siedzibą Covec w Łyszkowicach drogę nr 704.

Fragment autostrady A2 od Strykowa (woj. łódzkie) do Konotopy (woj. mazowieckie) ma być gotowy w maju 2012 r. i kosztować ok. 3,2 mld zł. 91-km odcinek podzielono na 5 fragmentów: 29,2 km (Stryków - okolice Bolimowa), 16,9 km (Bolimów - granica woj. łódzkiego), 20 km (od granicy woj. łódzkiego do granic powiatu grodziskiego), 17,6 km (przez gminy Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki) i 7,1 km (Pruszków - węzeł Konotopa).

Generalnym wykonawcą pierwszego i trzeciego z tych odcinków jest Covec. Za kilometr gotowej autostrady Chińczykom trzeba będzie zapłacić średnio ok. 26,5 mln zł. Ceny wykonawców pracujących na innych odcinkach polskich autostrad są nawet dwukrotnie wyższe.

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce ma przebiegać od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kukurykach. Istniejący i już eksploatowany 252-kilometrowy odcinek trasy przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie).