W kwietniu Polska wypełniała unijne kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika z czerwcowego numeru monitora konwergencji nominalnej, opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

"W kwietniu 2011 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,9 proc. i była o 0,9 pkt proc. niższa od wartości referencyjnej. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z trzech państw UE o najbardziej stabilnych cenach: Łotwy, Holandii i Szwecji. Przy kalkulacji wartości referencyjnej nie uwzględniono Irlandii jako państwa ze stopą inflacji znacząco odbiegającą w dół od pozostałych państw strefy euro (o 2,5 pkt proc.)" - napisano w raporcie.

MF podaje, że w kwietniu 2011 r. wartość referencyjna dla kryterium stabilności cen wzrosła do 2,9 proc. Średnie tempo wzrostu indeksu HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach wynosiło z kolei 2,8 proc., co oznacza, że w kwietniu 2011 r. Polska wypełniała kryterium stabilności cen.

"Nasze dotychczasowe szacunki, sporządzone na podstawie majowych prognoz Komisji Europejskiej, wskazywały na niewypełnienie kryterium stabilności cen w horyzoncie tych prognoz, tzn. do końca 2012 r. W szczególności, w II kwartale br. różnica między średnioroczną dynamiką HICP w Polsce a wartością referencyjną miała wynieść 0,5 pkt proc. Rozbieżność między powyższym oszacowaniem a dotychczasowymi, kwietniowymi danymi wynika z wolniejszego od prognozowanego przez KE wzrostu cen w Polsce oraz szybszego od prognozowanego przez KE wzrostu cen w innych państwach UE, skutkującego wzrostem wartości referencyjnej" - napisano.

Rynek dyskontuje wejście Polski do strefy euro w 2020 r.

Ponadto podano w Monitorze konwergencji nominalnej, że z aktualnej wyceny instrumentów finansowych wynika, że rynek dyskontuje wejście Polski do strefy euro w 2020 r. "Oszacowanie to nie zmieniło się w porównaniu z poprzednim miesiącem." - napisano.

Napisano też, że w maju 2011 roku obniżyła się zmienność kursu złotego względem euro mierzona za pomocą wskaźnika ERV, który zmniejszył się do 5,2 z 6,4 w ujęciu miesięcznym i do 6,3 z 7,4 w ujęciu kwartalnym.

"Powyższa miara zmienności osiągnęła, zatem najniższy poziom od czerwca 2008 r. (przed nasileniem kryzysu finansowego i upadkiem Lehman Brothers)" - poinformowano.