"Z jednej strony to wspieranie przedsiębiorców w kontaktach bezpośrednich i pomoc rządowa dla inicjatyw inwestycyjnych, handlowych, gospodarczych. Z drugiej strony to powołanie komisji wspólnej, tak aby na poziomie instytucjonalnym ta współpraca miała swój rytm. Tak, żeby te działania miały charakter systematyczny" - powiedział w środę dziennikarzom o umowie po jej podpisaniu Pawlak.

Dodał, że dyskusje dotyczące umowy trwały dość długo. "Ale cieszę się, że stało się to teraz, w tym roku, kiedy Serbia może przejść na ten nowy status kraju kandydackiego (do UE - PAP), kiedy już przeszkody polityczne zostały przezwyciężone. To będzie symboliczny dla polskiej prezydencji dobry sygnał" - zaznaczył.

Podkreślił, że polsko-serbskie obroty handlowe wynoszą ok. 400 mln obrotów euro. "Przekroczyliśmy obroty sprzed kryzysu. Co ważne, w obrotach z Serbią mamy też pozytywne saldo handlu. W tym kontekście warto, żebyśmy Serbię traktowali jako ważnego partnera, teraz szczególnie, po przemianach w tym regionie" - zaznaczył.

W 2007 roku obroty handlowe z Serbią wynosiły ok. 263 mln euro, w 2008 roku wzrosły do 318 mln euro, by w 2009 r. spaść do ok. 197 mln euro. W okresie styczeń - sierpień 2010 r. polsko-serbskie obroty handlowe osiągnęły wartość 214 mln euro, w tym polski eksport - 166,7 mln euro, natomiast import z Serbii 47,1 mln euro.

W polskim eksporcie do tego kraju dominują: wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, produkty mineralne, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, wyroby przemysłu lekkiego, maszyny i urządzenia oraz wyroby z drewna. W imporcie natomiast: urządzenia mechaniczne i elektryczne, drewno i wyroby z drewna, wyroby przemysłu chemicznego, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego oraz wyroby przemysłu lekkiego.

Do grona czołowych polskich inwestorów w tym kraju należą Grupa KOPEX, która wygrała przetargi prywatyzacyjne na 4 fabryki w Nisu (MIN Holding Co. AD MONT, MIN Holding Co. AD FITIP, MIN Holding Co. AD OPREMA i MIN Holding Co.A.D. SIVI LIV) oraz TELE-FONIKA Kable S.A., która przejęła serbską fabrykę kabli - Fabrika Kablova Zaječar. Odnotowano także polskie inwestycje w sektorze IT - Grupa Assecco Poland przejęła 3 wiodące spółki serbskie z tego sektora.