Dramatyczna sytuacja w Nokii. To koniec fińskiego koncernu?

autor: T.B.01.06.2011, 14:00; Aktualizacja: 04.06.2011, 09:20

Fińska Nokia, do niedawna wiodący na świecie producent telefonów komórkowych traci swoją pozycję na rynku w oszałamiającym tempie. Niewykluczone, że pierwszy w historii koncernu szef firmy nie będący Finem, Amerykanin Stephen Elop, zamiast z jej odrodzeniem może się kojarzyć z bezpowrotnym schyłkiem Nokii.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • orinoco(2011-06-06 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedyś byłem zagorzałym zwolennikiem Nokii. Ale Nokia od jakiegoś czasu się zmienia. Tylko czemu na gorsze? Kiedyś były to solidne, proste w obsłudze, niezawodne, wręcz pancerne telefony, teraz są to zabawki, zawodne jak chiński badziew. A Symbian to już kompletna porażka, przerost formy nad treścią, cała moc procesora idzie na obsługę systemu operacyjnego zamiast na normalną pracę. Widać wzięli sobie na wzór Microsoft - ma być ładnie i kolorowo, zamiast użytecznie. Zapomnieli widać, że podstawową funkcją telefonu jest rozmowa, tak było na początku. Potem się zaczęły: aparaty, odtwarzacze, nawigacje i inne wodotryski.
    A teraz jeszcze przesiadka na Windows...
    Niech Nokii ziemia lekką będzie. Przyznam, że trochę jednak mi żal. Ale co tam.

    Odpowiedz
  • antyglobalista(2011-06-04 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy koncern jest uzależniony od swoich akcjonariuszy. Im większe jest to uzależnienie tym większe zagrożenie dla samych pracowników.
    Pewna grupa wiodących akcjonariuszy instytucjonalnych jest wyspecjalizowana w prowadzenia gry spekulacyjnej obliczonej na doprowadzeniu firmy do bankructwa. Dzieje się tak zawsze kiedy firma czy państwo zaczyna mieć problemy. Nazwy tych globalnych spekulantów oraz metody ich działania są mi bardzo dobrze znane.

    Odpowiedz
  • antyglobalista(2011-06-04 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy koncern jest uzależniony od swoich udziałowców. Im większe jest to uzależnienie tym jest to gorsze dla pracowników tego koncernu.
    Kiedy nadarzy się okazja do zarobienia dużych pieniędzy, dotychczasowy udziałowiec chętnie zamienia się w spekulanta co może doprowadzić firmę do bankructwa. Nazwy tych globalnych spekulantów oraz sposoby ich działania są mi dobrze znane.

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2011-06-04 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Dobra nauczka. Amerykański szef koniem trojańskim. Czy Windowsa w komórce trzeba będzie co roku od nowa instalować? Z jakich zabezpieczeń korzystać by go robale nie zjadły? Czy nowe Nokie zastąpią komputery? Jakie myszki zastosują, by nam koty ich nie zjadły?

    Odpowiedz
  • sickie(2011-06-02 21:31) Zgłoś naruszenie 00

    nie trzeba było bratać się z m$... trzeba było rozwijać maemo a nie dawać go studentom do zabawy... jak padną to nie będę płakać...

    Odpowiedz
  • Rad(2011-06-02 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    A ja miałem w swoim życiu 2 telefony. Oba od Nokii. 6610 używałem przez 4 lata i do dzisiaj mi od czasu do czasu służy jako telefon awaryjny. W październiku mijają 4 lata mojej Nokii E50. Działa bez zarzutu. Jedyne co mi przeszkadza to fakt, że jest wolna bo to pierwszy telefon z symbianem 9 (za słaby CPU). Wczoraj rano zaczęła się domagać doładowania. Rozmawiałem w ciągu dnia ponad 30min i dopiero ok. 19 ją podłączyłem do ładowania. U znajomych znalazłbym znacznie więcej pozytywnych przykładów. Oczywiście znajdą się pojedyncze przypadky awarii, ale jaka firma ich nie ma? Nokia to jest jakość, a nie jakiś tam Szajsungi, Sony Szajrixony czy inne wynalazki z telefonem. Z Nokii zadzwonisz zawsze nawet z minimalnym zasięgiem (a np. Szajsung nie). Faktem jest, że ostatnio nie nadążają za trendami i chętnie bym zobaczył Nokię z Androidem. Trochę to przykre...

    Odpowiedz
  • WiemOCBDzieciak(2011-06-02 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Microsoft chce kupić jak najtaniej Nokie banany cała ta sytuacja jest zamierzona Microsoft kupi firme wartą miljardy za grosze i ja niby uratuje hahaha a okradnie zwykłych obywateli i tych którzy mają akcje

    Odpowiedz
  • nie lubię nokii(2011-06-02 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Co się dziwić, jak kupiłem 3 telefony od Nokii i 3 telefony po 2 miesiącach pracy trafiły do naprawy, z powodu wad konstrukcyjnych. Tak się dzieje ze wszystkimi telefonami Nokii, kiedyś szli w kierunku jakości na nie ilości. Teraz Sony zaczyna ich wywalać z rynku.

    Odpowiedz
  • S.O.(2011-06-02 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Po prostu,wszystko zależy od nabywców: kupią lub nie. Nikt nie może nakazac kupowania produktu gorszego od innych producentów; to nie jest tak jak było w komuniźmie !

    Odpowiedz
  • bart(2011-06-02 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    wprowadzenie windows zamiast symbiana to moim zdaniem tak jak by sobie w stopę strzelili, android też mi się nie podoba, właściwie to nie ma już fajnych telefonów

    Odpowiedz
  • ekon(2011-06-02 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    walka o rynki zbyty - c.d.
    android kontra inne OS a w szczegolnosci W7
    smartfon kontra smartfon
    Jatka trwa ale sądzę ze Nokia sie obroni po zmianach wewnętrznych

    Odpowiedz
  • Alex_11(2011-06-02 06:32) Zgłoś naruszenie 00

    Nokia i Polska wpadły w łapy jankesom. Skutki widać...

    Odpowiedz
  • rai(2011-06-02 06:12) Zgłoś naruszenie 00

    Mogliby w końcu wydać parę modeli z androidem...

    Odpowiedz
  • Pawel(2011-06-02 05:45) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze. Od czasu 3310 niczego dobrego nie zrobili. Mam E71 i to jest jakas pomylka. Jak koncze rozmowe to telefon jest zawieszony przez kilka sekund. Zenada. A zeby zmienic skroty na glownym ekranie musze wejsc 9 poziomow w glab menu!!!

    Odpowiedz
  • Krzysiek(2011-06-01 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    Sprzedaż spada bo dziadostwo robią. Przykład: Nokia E52, 5 miesięcy i się zepsuła. Serwis stwierdził że korozja na płycie głównej i nie naprawią. Korozja w normalnie użytkowanym telefonie. Jak można takie badziewie sprzedawać!

    Odpowiedz
  • thcl(2011-06-01 19:34) Zgłoś naruszenie 00

    googla a nie gogle ;) (Apple oraz aparatów z systemem operacyjnym Android internetowego giganta Gogle=

    Odpowiedz