W związku z wizytą prezydenta USA Baracka Obamy, który w piątek ma przylecieć do Warszawy, rejsy na lotnisku Chopina mają odbywać się zgodnie z rozkładem - poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski. Utrudniony może być natomiast dojazd na lotnisko.

Obama przylatuje do Polski na dwa dni, będzie uczestniczył w odbywającym się w stolicy XVII szczycie państw Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie jego wizyty wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu lotniczym w Warszawie i okolicach. W rejonie obejmującym przestrzeń o promieniu 80 km od lotniska Chopina będzie obowiązywał zakaz lotów wszystkich statków powietrznych z wyjątkiem rejsowych lotów oraz lotów z głowami państw i delegacjami rządowymi.

Air Force One z prezydentem Obamą na pokładzie spodziewany jest w Warszawie w piątek ok. godz. 18.00. Polskę ma opuścić w sobotę po południu.

"Lotnisko Chopina w piątek i w sobotę będzie pracować normalnie, jak każdego dnia. Starty i lądowania samolotów oraz odprawy podróżnych będą się odbywać zgodnie z rozkładem lotów. Pasażerowie mogą się jedynie spodziewać kilkunastominutowych opóźnień na czas przylotu i wylotu Air Force One z prezydentem USA na pokładzie" - powiedział Przybylski.

Dodał jednak, że utrudniony może być dojazd do lotniska, ponieważ w tych dniach ze względów bezpieczeństwa, w trakcie przejazdu VIP-ów oraz Obamy, mają być wyłączane z ruchu poszczególne ulice Warszawy.

"W związku z czasowym zamykaniem ulic, a w szczególności ul. Żwirki i Wigury, należy korzystać z innych dróg dojazdowych na lotnisko, m.in. z ulicy Poleczki. Najlepszym środkiem lokomocji będzie w tych dniach komunikacja miejska, ale podróżni, którzy zdecydują się dotrzeć do nas samochodem, nie będą mieli problemów z zaparkowaniem" - powiedział.

Przybylski zaleca, aby pasażerowie w tych dniach przybywali na lotnisko trochę wcześniej z powodu utrudnień, jakie mogą wystąpić na ulicach.

Wcześniejsze przybycie na lotnisko zaleca swoim pasażerom również PLL LOT. "W związku ze spodziewanymi poważnymi utrudnieniami w dojeździe do warszawskiego portu w piątek i sobotę, podróżujący ze stolicy naszymi rejsami powinni zaplanować przybycie na lotnisko Chopina z dużym wyprzedzeniem" - poinformował w czwartek PAP przewoźnik. LOT zakłada wykonanie wszystkich swoich rejsów zgodnie z rozkładem.

"Według informacji uzyskanych od Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, w piątek ul. Żwirki i Wigury zostanie całkowicie wyłączona z ruchu między godzinami 14.00 - 19.00. W sobotę droga ta zostanie całkowicie wyłączona z ruchu od godziny 13.00 do 16.00" - przekazał LOT.

W związku z ograniczeniami w przestrzeni powietrznej, samoloty typu General Aviation, np. Cessny, będą mogły lądować na lotnisku w Modlinie - pod warunkiem wcześniejszego złożenia planu lotu.